Comenius Partnerships – Mezinárodní projekty partnerství škol nabízejí studentům a učitelům evropských škol možnost pracovat společně na tématech, o která se zajímají. Některé projekty se více zaměřují na aktivní účast studentů, zatímco jiné se soustředí spíše na pedagogické záležitosti, na rozvoj školy a zapojují především učitele a administrativní pracovníky. Projekty lze také zaměřit na jazykové vzdělávání a podporovat tak jazykovou různorodost v Evropě.
Comenius projekty partnerství škol pomáhají studentům a učitelům získávat a zlepšovat si dovednosti v týmové práci, společenských vztazích, plánování projektových aktivit a používání ICT (informačních a komunikačních technologií). Téma projektu, na jakém budou školy pracovat, závisí zcela na jejich potřebách a vzájemné dohodě s partnery.
To jsou principy, na jejichž základě vzniká také náš nový projekt, který připravuje společně s dalšími partnery z pěti evropských zemí. Vedle SPŠ Tábor tvoří tým bavorská střední odborná škola ve Weidenu, střední škola z chorvatské Oroslavje, polská škola z Bielawy nedaleko Vratislavi, náš několikaletý partner Šolski Center – Šola za strojništvo ze slovinské Škofja Loky a východoslovenská strojní průmyslovka ze Spišské Nové Vsi.
Posledně jmenovaná škola byla hostitelkou oficiální přípravné schůzky, která se uskutečnila 5. a 6. října. Cílem setkání představitelů všech šesti evropských škol ve Spišské Nové Vsi bylo připravit dvouletý projekt, který by se měl v případě kladného přijetí národními agenturami rozběhnout v roce 2012. Nebylo to ovšem první setkání, to zcela první neoficiální se uskutečnilo již v únoru tohoto roku v Táboře. Tehdy ještě scházeli Poláci a chorvatský zástupce byl pouze na skypu.
A na co se chystaný projekt zaměří? Jeho cíle vyplývají ze sloganu, který by měl partnerské školy provázet po celé dva roky: Energy Unites Cultures. Jak chápat tento slogan? Energetické zdroje, to je problém, který řeší nebo v blízké budoucnosti budou řešit lidé kdekoliv na světě, nezávisle na tom, z jakého kulturního prostředí pocházejí. Způsobů, jak najít společnou řeč při vnímání a řešení takového problému, je mnoho. Na některé z nich chtějí partneři upozornit. Je totiž řada věcí, které nás spojují, ale také těch, co nám ve vzájemném porozumění brání.
(gau)