Co a jak vyrábí KOH-I-NOOR?

Co a jak vyrábí KOH-I-NOOR?

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

V českých školách všech stupňů to vědí úplně všichni, tedy alespoň si to myslí. Táborští průmyslováci teď ale znají úplnou pravdu.

V úterý 26. 6. 2018 proběhla odborná exkurze třídy 3Sa pod vedením Ing. Korandy do podniku KOH-I-NOOR Mladá Vožice. Studenti oboru Strojírenství se zaměřením Technická zařízení budov (TZB) navštívili výrobce aerosolových ventilů a jejich příslušenství. Jde to vůbec dohromady? Skvěle!

Odborný, zasvěcený a podrobný výklad žákům a jejich učitelům poskytli Stanislav Balínek (vedoucí vývoje) a František Mikulanda (technolog). Prohlídka začala ve vstřikovně plastů, kde na 40 lisů v plně automatickém režimu vyrábí nejrůznější plastové komponenty aerosolových ventilů, rozprašovače a víčka sprejů. Kromě špičkových strojů většinou německé provenience byly technicky zajímavé i metody mechanické separace výlisků od vtokových soustav vlastní konstrukce nebo pneumatické zkoušení přesnosti průměru malých děr. V nástrojárně jsme pozorovali výrobu a opravy vstřikovacích forem konstruovaných přímo v podniku podle potřeb zákazníka, nechybělo zde elektroerozivní obrábění a navařování. Viděli jsme také tváření ocelových součástí ventilů z plechového pásu včetně ukázky úplné výrobní návodky a vysvětlení metodiky testování jakosti, a to nejen tvarově a rozměrově, ale i destruktivně. Jedinečným zážitkem pak byla návštěva nové haly s montážními vysokorychlostními automaty. Vedle použití tzv. tvrdé automatizace pomocí prostorových vaček byla velice zajímavá a nezvyklá třídicí zařízení na vstupech polotovarů do linky a mezioperační doprava výrobků. V době návštěvy byl aktuální výkon automatů „jen“ 300 kusů za minutu, lze jej zvýšit až na 500!

Ošizena nezůstala ani specializace žáků na TZB. Firma má inovované a vysoce propracované vodní hospodářství pro chlazení hydraulických agregátů lisů a předehřev vstřikovacích forem. K vidění tak byl systém rekuperace tepla a nejmodernější čerpadlová, chladicí a regulační technika. Neméně zajímavá byla i prohlídka plynové kotelny a centrální kompresorovny.

Našli jsme další nedalekou, významnou a prosperující firmu, kde mohou naši žáci čerpat zkušenosti a později i prakticky uplatnit svoje odborné vzdělání. Doufejme, že nám získané informace a praktické ukázky zůstanou v paměti dlouho, protože pořizování fotodokumentace je v areálu firmy zakázáno. Za detailní výklad a výjimečně vstřícný přístup našim průvodcům ještě jednou děkujeme!

(nou)
foto: studenti SPŠ Tábor

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 02. červenec 2018
Všem našim žákům, pedagogům a ostatním zaměstnancům přejeme krásné, dlouhé, zasloužené prááázdniny!
Pátek, 29. červen 2018
Květiny a slavnostní oblečení, vysvědčení za školní rok do desek, rady třídních kolem uší, loučení se spolužáky a kolegy. A hurá! Prázdniny!
Úterý, 26. červen 2018
Ode dneška do čtvrtka není pro 1.,2. a 3. ročníky žádná výuka, ale projektové workshopy, exkurze a výlety s třídními učiteli. Užijte si je!
Pondělí, 25. červen 2018
Kdo chce maturovat na podzim a ještě neodevzdal přihlášku, má dnes poslední šanci...
Pondělí, 25. červen 2018
Na sportovištích školy probíhá dopoledne sportovní den pro 1. - 3. ročníky. Součástí je i výstup na simulovaný Říp ke 100. výročí republiky
Pondělí, 25. červen 2018
Klasifikační pedagogická rada se koná dnes od 13 hodin v kinosále. Komu zvoní v uších, ať si sáhne do svědomí!
Pondělí, 25. červen 2018
Nově přijatí žáci a jejich rodiče se setkají s budoucími třídními učiteli v 15 hodin ve třídách. Těšíte se na studium u nás? My na vás ano!
Pondělí, 25. červen 2018
Dnes v 9 hodin převezmou ve sborovně čerství truhláři a strojní mechanici své výuční listy. Tesaři je obdrží na cechovní slavnosti v Telči
Pátek, 22. červen 2018
Pozor! Dnes v 16 hodin se uzavře možnost ovlivnit klasifikaci za 2.pololetí. Vyučující zadají známky a docházku do SASu. A bude hotovo...
Čtvrtek, 21. červen 2018
Už jen ústní zkoušky dělí třídu 3SmTrT od výučních listů. K jejich dnešnímu zvládnutí všem držíme palce!
Pondělí, 18. červen 2018
Třeťáci, kteří se vrátili ze sportování na Lipně, nastupují na týdenní odborný workshop.
Neděle, 17. červen 2018
Dnes odjíždí další část třeťáků na týdenní sportovní kurz - tentokrát cykloturistický v Rakousku. Hodně našlapaných kilometrů bez nehod!
Pátek, 15. červen 2018
Čerstvé absolventy, jejich rodiče a přátele zveme na slavnostní předávání maturitních vysvědčení v kinosále školy. Gaudeamus igitur...
Pátek, 15. červen 2018
Část 3.ročníku odjíždí na sportovně turistický kurz do Chorvatska. Krásně si užijte týden plný sportu a her a v pořádku se vraťte!
Čtvrtek, 14. červen 2018
Dobrodružství s technikou čeká dnes na českobudějovickém výstavišti. Nezapomeňte navštívit naši venkovní i vnitřní expozici!
Úterý, 12. červen 2018
Zručnost a dovednost budou prokazovat žáci 3SmTrT v praktické části závěrečných zkoušek, začínají právě dnes. Klidnou ruku a rozum do hrsti!
Pondělí, 11. červen 2018
Po maturitách tu máme závěrečné učňovské zkoušky: strojní mechanici, truhláři i tesaři dnes absolvují jejich písemnou část. Hodně štěstí!
Pondělí, 11. červen 2018
3.ročník studijních oborů se vrátil ze souvislé praxe. Část odjíždí na sportovní kurz na Lipně, zbytek zahajuje týdenní odborný workshop.
Pondělí, 11. červen 2018
Na dvoutýdenní souvislou praxi ve školních dílnách nastupují žáci tříd 1Sa, 1Sb, 1P.
Čtvrtek, 07. červen 2018
V úterý odmaturovala 2N, dnes 4P. Opět společné zakončení: pozvánky na slavnost 15.6.2018 pro úspěšné, přihlášky k opravným MZ pro neúspěšné