Listopadové vzpomínání na říjnovou Vysočinu

Co nás čeká

za 6 dnů, 24.8.
odevzdání maturitních prací k podzimnímu termínu obhajob na podatelně nebo v sekretariátu školy do 14 hodin
za 6 dnů, 24.8.
odevzdání písemných podkladů (protokolů) k náhradním a opravným zkouškám
za 9 dnů, 27.8.
zahajovací porada všech pedagogů od 8:30 v kinosále školy
za 9 dnů, 27.8.
náhradní a opravné zkoušky od 10:00 podle harmonogramu
za 10 dnů, 28.8.
náhradní a opravné zkoušky pokračují podle harmonogramu 

 

 

 

 

 

 

Listopadové vzpomínání na říjnovou Vysočinu

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

Už jste tam byli? Už jste se nechali povídáním zlákat? Šli jste v našich stopách? Letos jsme i pro vás objevili na známých souřadnicích nové místo.

Ve Žďáru nad Sázavou, na úpatí kopce, na kterém byl podle Santiniho návrhu vystavěn poutní kostel, najdete velký komplex. Cisterciácký klášter, zámek navrácený rodině Kinských. Pokud se tam vypravíte, budete velmi mile překvapeni. Tak, jak jsme byli překvapeni my. Ve zdejších prostorách se nachází muzeum, které vás seznámí se založením kláštera i města, přiblíží vám osudy lidí, kteří byli důležití a na život tady měli vliv, dotknete se baroka. U pokladny dostanete sluchátka a vyrážíte sami na pouť.  Můžete se dívat, poslouchat, dotýkat se, žasnout i divit se. Expozice začíná procházkou hlubokým středověkým lesem. Ve sluchátkách slyšíte ptáky, bouřku, padající stromy. Kolem je temný les a temný středověk. To tu všude kolem tenkrát bylo. A pak jdete pomalu za světlem. Když začnete otáčet listy veliké prázdné knihy, zjistíte, že se stránky začínají plnit postavami, stavbami, že to mniši putují z Francie až sem k nám. Do baroka pak musíte opatrně, pod nohama vám budou poletovat andělíčci. Na samotném konci najdete na stěnách nakreslenou celou historii tohoto objektu. A za samotným koncem si můžete sednout do kavárny. A na chvilku se zastavit a celé si to nechat usadit. Je tu příjemně, protože cítíte, že všichni dělají to nejlepší, co umí. Na muzeum jsem narazila při sledování dokumentů o českých šlechtických rodech. V díle věnovaném rodině Kinských o něm byla v závěru zmínka. A to jsem netušila, že budeme mít to štěstí a paní hraběnka Marie Kinská nám věnuje svůj čas a společně s paní průvodkyní nás bude celým areálem provázet. Bylo to moc milé setkání. http://www.zamekzdar.cz/muzeum-nove-generace/

Dál jsme pokračovali po známé trase až do Studnice. Nic se za ten rok nezměnilo. Ani ve vsi, ani na chatě u pana Hladíka.  A to je dobře. Líbí se nám tam. Noční focení a hra se světlem se povedly i díky počasí, které nám věnovalo to nejlepší, co podzim může nabídnout.

Ve čtvrtek nás čekala procházka – Tři studně, Čtyři palice, Devět skal a desítky fotek. Zlaté listí, propletené větve, mechem obrostlé pařezy, ještě dost hub (škoda, že jsme neměli košík), momentky i detaily. Jen potoky zmizely. Na místech, kde vždycky tečou, byly jen vyschlé strouhy.  Nahoru a dolu, lesem i po stráních, po turistické značce i mimo ni. V půli dne zastávka na oběd, to musí být a za ty roky jsme si už našli oblíbenou restauraci, kde nás nikdy nezklamali. Při večerním promítání „úlovků“ jsme se nejen potěšili, ale i nasmáli. Den se povedl.

Páteční zastávku po cestě domů jsme udělali za Žďárem u Mamuta, u Brdičkova mlýna a přes Rozštípenou skálu jsme došli až k hranici Na Konec světa. Sice jsme tu už jednou byli, ale ne všichni, a trasa je to časově nenáročná a na focení pestrá. Proběhli jsme ji za dvě hodiny a za další necelé dvě jsme byli doma.

Doufám, že se za rok nic nezmění a zase se tu na konci textu potkáme.

(man)
foto: David Studenovský + žáci 2La, 3Sb, 4La, 4Sa

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 02. červenec 2018
Všem našim žákům, pedagogům a ostatním zaměstnancům přejeme krásné, dlouhé, zasloužené prááázdniny!
Pátek, 29. červen 2018
Květiny a slavnostní oblečení, vysvědčení za školní rok do desek, rady třídních kolem uší, loučení se spolužáky a kolegy. A hurá! Prázdniny!
Úterý, 26. červen 2018
Ode dneška do čtvrtka není pro 1.,2. a 3. ročníky žádná výuka, ale projektové workshopy, exkurze a výlety s třídními učiteli. Užijte si je!
Pondělí, 25. červen 2018
Kdo chce maturovat na podzim a ještě neodevzdal přihlášku, má dnes poslední šanci...
Pondělí, 25. červen 2018
Na sportovištích školy probíhá dopoledne sportovní den pro 1. - 3. ročníky. Součástí je i výstup na simulovaný Říp ke 100. výročí republiky
Pondělí, 25. červen 2018
Klasifikační pedagogická rada se koná dnes od 13 hodin v kinosále. Komu zvoní v uších, ať si sáhne do svědomí!
Pondělí, 25. červen 2018
Nově přijatí žáci a jejich rodiče se setkají s budoucími třídními učiteli v 15 hodin ve třídách. Těšíte se na studium u nás? My na vás ano!
Pondělí, 25. červen 2018
Dnes v 9 hodin převezmou ve sborovně čerství truhláři a strojní mechanici své výuční listy. Tesaři je obdrží na cechovní slavnosti v Telči
Pátek, 22. červen 2018
Pozor! Dnes v 16 hodin se uzavře možnost ovlivnit klasifikaci za 2.pololetí. Vyučující zadají známky a docházku do SASu. A bude hotovo...
Čtvrtek, 21. červen 2018
Už jen ústní zkoušky dělí třídu 3SmTrT od výučních listů. K jejich dnešnímu zvládnutí všem držíme palce!
Pondělí, 18. červen 2018
Třeťáci, kteří se vrátili ze sportování na Lipně, nastupují na týdenní odborný workshop.
Neděle, 17. červen 2018
Dnes odjíždí další část třeťáků na týdenní sportovní kurz - tentokrát cykloturistický v Rakousku. Hodně našlapaných kilometrů bez nehod!
Pátek, 15. červen 2018
Čerstvé absolventy, jejich rodiče a přátele zveme na slavnostní předávání maturitních vysvědčení v kinosále školy. Gaudeamus igitur...
Pátek, 15. červen 2018
Část 3.ročníku odjíždí na sportovně turistický kurz do Chorvatska. Krásně si užijte týden plný sportu a her a v pořádku se vraťte!
Čtvrtek, 14. červen 2018
Dobrodružství s technikou čeká dnes na českobudějovickém výstavišti. Nezapomeňte navštívit naši venkovní i vnitřní expozici!
Úterý, 12. červen 2018
Zručnost a dovednost budou prokazovat žáci 3SmTrT v praktické části závěrečných zkoušek, začínají právě dnes. Klidnou ruku a rozum do hrsti!
Pondělí, 11. červen 2018
Po maturitách tu máme závěrečné učňovské zkoušky: strojní mechanici, truhláři i tesaři dnes absolvují jejich písemnou část. Hodně štěstí!
Pondělí, 11. červen 2018
3.ročník studijních oborů se vrátil ze souvislé praxe. Část odjíždí na sportovní kurz na Lipně, zbytek zahajuje týdenní odborný workshop.
Pondělí, 11. červen 2018
Na dvoutýdenní souvislou praxi ve školních dílnách nastupují žáci tříd 1Sa, 1Sb, 1P.
Čtvrtek, 07. červen 2018
V úterý odmaturovala 2N, dnes 4P. Opět společné zakončení: pozvánky na slavnost 15.6.2018 pro úspěšné, přihlášky k opravným MZ pro neúspěšné