Nejen Sisi, Bonaparte a Gorbačov

Advent v Německu - exkurze do Drážďan pro lyceisty - němčináře
Planeta Země - Brazílie, naučný pořad pro 1.ročník lycea v kině Svět

Nejen Sisi, Bonaparte a Gorbačov

I třídy 2Lb a 3Lb měly možnost obdivovat Pasov - město na jihovýchodě Bavorska na hranicích s Rakouskem, místo, kde byl sepsán středověký hrdinský epos – Píseň o Nibelunzích.

30. listopadu se vypravily dvě třídy lycea za poznáním, aby navštívily nejen vánoční trhy, ale poznaly i krásy historického města a v neposlední řadě vyzkoušely své jazykové znalosti mezi místními.

Cesta autobusem utíkala rychle, zpestřila nám ji paní průvodkyně, která nás chtěla seznámit se všemi známými i neznámými vánočními zvyky – dárky nosí Christkind, nebo Weihnachtsmann, který má dlouhý plášť s kapucí, zrzavé vlasy a vousy, cestuje na divokém větru; v kuchyni pečená husa s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou, jablečný závin, štola anebo perníkové koláčky…

Počasí nám přálo – mrzlo a svítilo sluníčko – ideální k menší procházce. Nejprve jsme navštívili pasovský cíp, soutok tří řek – Dunaje, Innu, Ilzu, u kterého má každý pocit, že Inn je mohutnější a hlubší než Dunaj, ale opak je pravdou. Nábřežím a mostem přes Inn jsme se vydali na menší výšlap. Čekalo nás 321 schodů k poutnímu místu a klášteru Mariahilf. Schody nám daly zabrat (hlavně mně a paní průvodkyni), ale ten výhled na celé údolí stál za to.

Zpátky jsme se dostali vánočně zdobenými uličkami k historickému centru, k náměstí Domplatz. Prohlédli si „Pasovského blba“ – Passauer Tölpel, hlavu na hradbě, o které se moc neví. Možná byla součástí chámového patrona, nebo se jedná o kamennou konzoli ze štítu dómu, která se zřítila nebo byla poškozena požárem. Zkrátka velmi oblíbené místo k srazu dnešní mládeže. V barokním Dómu sv. Štěpána jsme shlédli největší chrámové varhany na světě (více než 17 tisíc píšťal), ten pohled je opravdu úchvatný.

V uličce Höllgasse nabízeli své umělecké řemeslné výrobky sami umělci. Christkindlmarkt nám nabídl koupit si něco k pití Glühwein, něco k snědku Currywurst, Bratwurst, nebo ručně dělané vánoční ozdobičky, betlémy – Weihnachtspyramide, Räuchermännchen, Nussknacker a jiné výrobky.

Ušlapaní a zdravě unavení jsme přivítali autobus a vyrazili domů. Jak řekla paní průvodkyně, hezčí počasí jsme si přát nemohli. Za mne – ani pohodovější studenty ne.

(sek)
(foto: Jana Sekalová)

Středa, 22. listopad 2017
Začíná tradiční jihočeská přehlídka středních škol Vzdělání a řemeslo. Až do pátku můžete navštívit i náš stánek na výstavišti v ČB
Pondělí, 20. listopad 2017
Další třídou, která navštíví JE Temelín, bude 4Lb. Maturanti z fyziky mají oči a uši dokořán.
Pondělí, 20. listopad 2017
Ode dneška celý týden budou učitelé 6 zemí (CZ, D, HR, PL, SK, SLO) připravovat další díl projektu IP&IE - ERASMUS+ ve slovinské Škofja Loce
Sobota, 18. listopad 2017
Sobotní večer a noc v Palcátu patří maturantům ze 4Sa!!!
Pátek, 17. listopad 2017
Dnešním státním svátkem si připomínáme boj za svobodu a demokracii. Pozor - snadno ji ztratit, těžko získávat zpět!
Středa, 15. listopad 2017
Třídní schůzky rodičů se konají dnes v budovách A i B: učební obory od 15 hodin, maturitní obory od 16 hodin. Rozpisy jsou vyvěšeny u vchodu
Do JE Temelín na tradiční exkurzi se dnes vydala třída 2P
Středa, 15. listopad 2017
Včera jsme lovili bobříka informatiky, dnes lovíme medaile z bazénu - na krajském přeboru středních škol v plavání chlapců a dívek :-)
Úterý, 14. listopad 2017
Pssst! Lovíme bobříka informatiky!
Úterý, 14. listopad 2017
Komu zvoní v pozdním odpoledni v uších, o tom se nejspíš mluví na čtvrtletní klasifikační poradě. A to nebývá moc dobré... :-(
Pondělí, 13. listopad 2017
Kdo je z Písku, Milevska, Kovářova a okolí, ten může navštívit naši expozici na písecké burze středních škol
Pondělí, 13. listopad 2017
Třída 4La jede na exkurzi do JE Temelín. Poznatky se jistě hodí k maturitě!
Pátek, 10. listopad 2017
V maturitním plesání pokračujeme v hotelu Palcát se třídou 4Lb. Příjemnou zábavu!
Středa, 08. listopad 2017
Naše basketbalistky bojují pod děravými koši na turnaji středních škol
Úterý, 07. listopad 2017
Táborské DON hraje pro školy: představení Ekonomie dobra a zla navštíví 4.ročníky, třeťáci jdou na představení Už je tady zas.
Úterý, 07. listopad 2017
Zájemci z Vysočiny mohou dnes navštívit naši expozici na prezentaci středních škol v Pelhřimově.
Pondělí, 06. listopad 2017
Ode dneška celý týden se prváci vystřídají na zajímavém pořadu Bible a člověk 21.století. Zem, která nemá své nebe, ztratila všechno -i sebe
Pondělí, 06. listopad 2017
Tento týden probíhají oborové porady: 6.11. pro lyceum, 7.11. pro stavebnictví, 8.11. pro strojírenství a 9.11. pro nástavbu a učební obory
Sobota, 04. listopad 2017
Letošní sezónu maturitních plesů zahajují třídy 4P a 2N. Tradičně zvou všechny příznivce do Palcátu!
Čtvrtek, 02. listopad 2017
Třídy 1N a 2N čeká zajímavá exkurze: dnes do proslulého závodu TON v Bystřici pod Hostýnem, zítra na výstavu WOOD TEC v Brně