Přijeli jsme, viděli jsme, fotili jsme

Advent v Německu - exkurze do Drážďan pro lyceisty - němčináře
Planeta Země - Brazílie, naučný pořad pro 1.ročník lycea v kině Svět

Přijeli jsme, viděli jsme, fotili jsme

Letošní Vysočinu jsme museli kvůli výjezdu studentů do Španělska posunout až na listopad.Byli jsme zvědaví, jaké počasí si pro nás tento čas připraví. Když jsem se ve středu ráno probudila a do oken mi bubnoval déšť tklivou podzimní píseň, už jsem ani zvědavá nebyla. V Táboře pršelo a v Pelhřimově pršelo ještě víc. První naše zastávka byla v Lipnici nad Sázavou. Moc jsem si přála, aby se cesta tam táhla jak těsto na křehký jablečný štrůdl.

A zase jsme si ověřili, že zázraky se dějí na zemi i na nebi. Než jsme dorazili do Lipnice, nebe se vyčistilo, bylo blankytné a slunce rozzářilo podzim do zlatých barev s tóny bordové. Stáli jsme na kopci před hradem a nevěřili jsme – dokola kolem krásy svět, kde něco takového jinde uvidět? Pohled po naší krajině, ať už stojíme kdekoliv, je jako hluboký nádech. Osvěží, dodá sil a vrátí naději. Po dlouhém dýchání, kdy se do nás ve slunci opíral ostrý studený vítr, jsme se vrátili do městečka. Navštívili jsme hrob Jaroslava Haška a zapálili mu svíčku, přece byly Dušičky, a nenavštívili jsme restauraci U české koruny na náměstí, kde vaří pravnuk Jaroslava Haška, protože měli bohužel zavřeno. Pod Lipnicí mezi lesy kolem zatopených žulových lomů vede krátká procházková trasa, na které jsme mohli vidět velká do kamene vytesaná ústa, oči a ucho – kamenný památník odposlechu a přílišné zvědavosti. Na konci cesty pak na kraji louky nad silnicí stojí Hlava XXII – jeden z památníků, který v kraji připomíná Jaroslava Haška.

A dál?

• Po delší době jsme zase stihli západ slunce ve skalách u Studnice.
  • Ráno jsme se probudili do krajiny zasypané prvním sněhem.
  • Opět byl k snídani ten nejlepší chleba a nejlepší rohlíky z novoměstské pekárny.
  • Ačkoliv jsme v oblasti Devíti skal byli již mnohokrát, podařilo se nám dvakrát sejít z cesty.
  • A zase jako každý rok jsme si užívali lesů a stromů a mechu a potůčku a pohledů a T i ch a.
  • A taky chaloupek, ve kterých jsme si představovali ty rozehřáté pece a hrnek plný čaje, protože byla fakt opravdová zima.
  • Noční hravé focení se světlem jsme si zase užili.
  • A cesta zpátky měla zastávku zase na Zelené hoře u Santiniho. Bylo nám tam nějak zpustlo a opuštěno. Asi bychom měli na místa, která si to zaslouží, přesunout péči z míst, která si to zaslouží až někdy pak.

A byl konec. Foťáky byly zabaleny, stativy složeny a cesta domů byla jediné, co nám zbylo.

Jsem ráda, že ranní středeční déšť nic neznamenal.

A vy, pokud jste ještě nenavštívili námi opěvovaný kousek Vysočiny, máte tolik dnů, kdy se tam vydat.

Tak ať vás to tam baví jako nás!

(man)
(foto: žáci SPŠ Tábor)

Středa, 22. listopad 2017
Začíná tradiční jihočeská přehlídka středních škol Vzdělání a řemeslo. Až do pátku můžete navštívit i náš stánek na výstavišti v ČB
Pondělí, 20. listopad 2017
Další třídou, která navštíví JE Temelín, bude 4Lb. Maturanti z fyziky mají oči a uši dokořán.
Pondělí, 20. listopad 2017
Ode dneška celý týden budou učitelé 6 zemí (CZ, D, HR, PL, SK, SLO) připravovat další díl projektu IP&IE - ERASMUS+ ve slovinské Škofja Loce
Sobota, 18. listopad 2017
Sobotní večer a noc v Palcátu patří maturantům ze 4Sa!!!
Pátek, 17. listopad 2017
Dnešním státním svátkem si připomínáme boj za svobodu a demokracii. Pozor - snadno ji ztratit, těžko získávat zpět!
Středa, 15. listopad 2017
Třídní schůzky rodičů se konají dnes v budovách A i B: učební obory od 15 hodin, maturitní obory od 16 hodin. Rozpisy jsou vyvěšeny u vchodu
Do JE Temelín na tradiční exkurzi se dnes vydala třída 2P
Středa, 15. listopad 2017
Včera jsme lovili bobříka informatiky, dnes lovíme medaile z bazénu - na krajském přeboru středních škol v plavání chlapců a dívek :-)
Úterý, 14. listopad 2017
Pssst! Lovíme bobříka informatiky!
Úterý, 14. listopad 2017
Komu zvoní v pozdním odpoledni v uších, o tom se nejspíš mluví na čtvrtletní klasifikační poradě. A to nebývá moc dobré... :-(
Pondělí, 13. listopad 2017
Kdo je z Písku, Milevska, Kovářova a okolí, ten může navštívit naši expozici na písecké burze středních škol
Pondělí, 13. listopad 2017
Třída 4La jede na exkurzi do JE Temelín. Poznatky se jistě hodí k maturitě!
Pátek, 10. listopad 2017
V maturitním plesání pokračujeme v hotelu Palcát se třídou 4Lb. Příjemnou zábavu!
Středa, 08. listopad 2017
Naše basketbalistky bojují pod děravými koši na turnaji středních škol
Úterý, 07. listopad 2017
Táborské DON hraje pro školy: představení Ekonomie dobra a zla navštíví 4.ročníky, třeťáci jdou na představení Už je tady zas.
Úterý, 07. listopad 2017
Zájemci z Vysočiny mohou dnes navštívit naši expozici na prezentaci středních škol v Pelhřimově.
Pondělí, 06. listopad 2017
Ode dneška celý týden se prváci vystřídají na zajímavém pořadu Bible a člověk 21.století. Zem, která nemá své nebe, ztratila všechno -i sebe
Pondělí, 06. listopad 2017
Tento týden probíhají oborové porady: 6.11. pro lyceum, 7.11. pro stavebnictví, 8.11. pro strojírenství a 9.11. pro nástavbu a učební obory
Sobota, 04. listopad 2017
Letošní sezónu maturitních plesů zahajují třídy 4P a 2N. Tradičně zvou všechny příznivce do Palcátu!
Čtvrtek, 02. listopad 2017
Třídy 1N a 2N čeká zajímavá exkurze: dnes do proslulého závodu TON v Bystřici pod Hostýnem, zítra na výstavu WOOD TEC v Brně