Setkaní s Janem Kaplickým v Tančícím domě

Advent v Německu - exkurze do Drážďan pro lyceisty - němčináře
Planeta Země - Brazílie, naučný pořad pro 1.ročník lycea v kině Svět

Setkaní s Janem Kaplickým v Tančícím domě

Pokud se chcete jako my seznámit s tvorbou Jana Kaplického, vydejte se do Prahy na jeho retrospektivní výstavu JKOK. Ale moc času vám už nezbývá.

My jsme tak udělali a rozhodně jsme nelitovali.

Čtvrtek 26. ledna začal hned zrána nadějně. Poprvé jsme na naši společnou cestu do Prahy mohli využít vlak Expres, který nejen náš přesun zrychluje, ale posunuje hromadné cestování zase o kus výš. Počasí se projasnilo, což jsme ocenili hlavně ve chvíli, kdy jsme vyjeli až na střechu Tančícího domu a zase z jiného úhlu jsme mohli pozorovat Prahu.

Pokud tedy půjdete v našich stopách, čeká vás setkání, které vám přiblíží důležité okamžiky na Kaplického cestě k architektuře. Poznáte jeho inspirační zdroje a projdete si procesem jeho tvorby. Prozradí vám, jaká je a jaká by mohla být architektura. Dotknete se jeho velkých vizí a prohlédnete si jeho zrealizované projekty. Zjistíte, že jeho život nepatřil jen architektuře, ale i designu, a možná vás okouzlí i vystavená kolekce dámských šatů podle jeho návrhů. My jsme si tím vším prošli a nechali jsme se zaujmout. Nechali jsme se vtáhnout i do diskuzí nad návrhem Národní knihovny, který nakonec skončil bez realizace. Velkým vizím někdy zkrátí život malost.

Protože nás v pondělí čekala návštěva filmového představení Anthropoid, zastavili jsme se na zpáteční cestě v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje, který se nachází nedaleko, abychom si prohlédli poslední místo, na kterém se porvala odvaha, statečnost, odhodlání, láska s nenávistí, nadřazeností, domýšlivostí, malostí. I velkým činům někdy zkrátí život malost.

Kostel se stal součástí všedních dnů, pulzuje kolem něho pražský život. Čilý ruch se vás snaží ubezpečit, že to všechno, co se tu odehrálo, je daleko, že doba byla jiná, lidé byli jiní. Úplně uvěřit tomu nejde. A film nás pak o tom přesvědčil. Doba si je po staletí podobná a lidé jsou si po staletí podobní, a tak je potřeba pořád TO hlídat.

Jak jsme vyjeli, tak jsme se i vrátili. To je důležitý okamžik každé akce – všichni jsou spokojeni, očekávání naplněna, nové informace načerpány. A nikdo se neztratil.

(man)
(foto: Josefína Jandáková a Zuzana Šilhavá, 2Lb)

Středa, 22. listopad 2017
Začíná tradiční jihočeská přehlídka středních škol Vzdělání a řemeslo. Až do pátku můžete navštívit i náš stánek na výstavišti v ČB
Pondělí, 20. listopad 2017
Další třídou, která navštíví JE Temelín, bude 4Lb. Maturanti z fyziky mají oči a uši dokořán.
Pondělí, 20. listopad 2017
Ode dneška celý týden budou učitelé 6 zemí (CZ, D, HR, PL, SK, SLO) připravovat další díl projektu IP&IE - ERASMUS+ ve slovinské Škofja Loce
Sobota, 18. listopad 2017
Sobotní večer a noc v Palcátu patří maturantům ze 4Sa!!!
Pátek, 17. listopad 2017
Dnešním státním svátkem si připomínáme boj za svobodu a demokracii. Pozor - snadno ji ztratit, těžko získávat zpět!
Středa, 15. listopad 2017
Třídní schůzky rodičů se konají dnes v budovách A i B: učební obory od 15 hodin, maturitní obory od 16 hodin. Rozpisy jsou vyvěšeny u vchodu
Do JE Temelín na tradiční exkurzi se dnes vydala třída 2P
Středa, 15. listopad 2017
Včera jsme lovili bobříka informatiky, dnes lovíme medaile z bazénu - na krajském přeboru středních škol v plavání chlapců a dívek :-)
Úterý, 14. listopad 2017
Pssst! Lovíme bobříka informatiky!
Úterý, 14. listopad 2017
Komu zvoní v pozdním odpoledni v uších, o tom se nejspíš mluví na čtvrtletní klasifikační poradě. A to nebývá moc dobré... :-(
Pondělí, 13. listopad 2017
Kdo je z Písku, Milevska, Kovářova a okolí, ten může navštívit naši expozici na písecké burze středních škol
Pondělí, 13. listopad 2017
Třída 4La jede na exkurzi do JE Temelín. Poznatky se jistě hodí k maturitě!
Pátek, 10. listopad 2017
V maturitním plesání pokračujeme v hotelu Palcát se třídou 4Lb. Příjemnou zábavu!
Středa, 08. listopad 2017
Naše basketbalistky bojují pod děravými koši na turnaji středních škol
Úterý, 07. listopad 2017
Táborské DON hraje pro školy: představení Ekonomie dobra a zla navštíví 4.ročníky, třeťáci jdou na představení Už je tady zas.
Úterý, 07. listopad 2017
Zájemci z Vysočiny mohou dnes navštívit naši expozici na prezentaci středních škol v Pelhřimově.
Pondělí, 06. listopad 2017
Ode dneška celý týden se prváci vystřídají na zajímavém pořadu Bible a člověk 21.století. Zem, která nemá své nebe, ztratila všechno -i sebe
Pondělí, 06. listopad 2017
Tento týden probíhají oborové porady: 6.11. pro lyceum, 7.11. pro stavebnictví, 8.11. pro strojírenství a 9.11. pro nástavbu a učební obory
Sobota, 04. listopad 2017
Letošní sezónu maturitních plesů zahajují třídy 4P a 2N. Tradičně zvou všechny příznivce do Palcátu!
Čtvrtek, 02. listopad 2017
Třídy 1N a 2N čeká zajímavá exkurze: dnes do proslulého závodu TON v Bystřici pod Hostýnem, zítra na výstavu WOOD TEC v Brně