Setkaní s Janem Kaplickým v Tančícím domě

Exkurze do Obecního domu v Praze pro 2La
Moravské pašije - představení v DON Tábor pro třídy 1P a 1Sa
Exkurze do JE Temelín pro třídu 2Sb
Maturitní zkouška - písemná práce z CJL podle jednotného zkušebního schematu
Exkurze do JE Temelín pro třídu 2P
Jednotné přijímací zkoušky na SŠ - 1.řádný termín
odborné exkurze: Agrostroj Pelhřimov / 3Sa, Pacovské strojírny / 3Sb

Setkaní s Janem Kaplickým v Tančícím domě

Pokud se chcete jako my seznámit s tvorbou Jana Kaplického, vydejte se do Prahy na jeho retrospektivní výstavu JKOK. Ale moc času vám už nezbývá.

My jsme tak udělali a rozhodně jsme nelitovali.

Čtvrtek 26. ledna začal hned zrána nadějně. Poprvé jsme na naši společnou cestu do Prahy mohli využít vlak Expres, který nejen náš přesun zrychluje, ale posunuje hromadné cestování zase o kus výš. Počasí se projasnilo, což jsme ocenili hlavně ve chvíli, kdy jsme vyjeli až na střechu Tančícího domu a zase z jiného úhlu jsme mohli pozorovat Prahu.

Pokud tedy půjdete v našich stopách, čeká vás setkání, které vám přiblíží důležité okamžiky na Kaplického cestě k architektuře. Poznáte jeho inspirační zdroje a projdete si procesem jeho tvorby. Prozradí vám, jaká je a jaká by mohla být architektura. Dotknete se jeho velkých vizí a prohlédnete si jeho zrealizované projekty. Zjistíte, že jeho život nepatřil jen architektuře, ale i designu, a možná vás okouzlí i vystavená kolekce dámských šatů podle jeho návrhů. My jsme si tím vším prošli a nechali jsme se zaujmout. Nechali jsme se vtáhnout i do diskuzí nad návrhem Národní knihovny, který nakonec skončil bez realizace. Velkým vizím někdy zkrátí život malost.

Protože nás v pondělí čekala návštěva filmového představení Anthropoid, zastavili jsme se na zpáteční cestě v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje, který se nachází nedaleko, abychom si prohlédli poslední místo, na kterém se porvala odvaha, statečnost, odhodlání, láska s nenávistí, nadřazeností, domýšlivostí, malostí. I velkým činům někdy zkrátí život malost.

Kostel se stal součástí všedních dnů, pulzuje kolem něho pražský život. Čilý ruch se vás snaží ubezpečit, že to všechno, co se tu odehrálo, je daleko, že doba byla jiná, lidé byli jiní. Úplně uvěřit tomu nejde. A film nás pak o tom přesvědčil. Doba si je po staletí podobná a lidé jsou si po staletí podobní, a tak je potřeba pořád TO hlídat.

Jak jsme vyjeli, tak jsme se i vrátili. To je důležitý okamžik každé akce – všichni jsou spokojeni, očekávání naplněna, nové informace načerpány. A nikdo se neztratil.

(man)
(foto: Josefína Jandáková a Zuzana Šilhavá, 2Lb)

Úterý, 28. březen 2017
Nši florbalisté dnes míří do Prahy na finále TOP8
Pondělí, 27. březen 2017
Včera se vydali do chorvatského Oroslavje účastníci projektu IP-IE ERASMUS+, Čeká je týden s 3D tiskem a přáteli z pěti zemí (D,PL,SL,SK,HR)
Čtvrtek, 23. březen 2017
Jak je důležité míti Filipa, to se dnes dozvědí naši třeťáci v táborském Divadle Oskara Nedbala
Úterý, 21. březen 2017
Maturita, dnes jen nanečisto: didaktický test z angličtiny včetně poslechového subtestu píší čtvrťáci a nástavba 2N
Úterý, 21. březen 2017
Představení Othello v Divadle Pod Palmovkou a středověké umění v Anežském klášteře v Praze zhlédnou lyceisté z 1.ročníku
Pondělí, 20. březen 2017
Krajský florbalový turnaj v Jindřichově Hradci je samozřejmě s naší účastí.
Čtvrtek, 16. březen 2017
Ověřovací test z matematiky dnes píší všichni čtvrťáci. Opravný / náhradní termín ověřovacího testu mají prváci.
Čtvrtek, 16. březen 2017
Exkurze do Obecního domu a výstava k tomu - to čeká v Praze třídu 2Lb.
Středa, 15. březen 2017
Do Národního technického muzea do Prahy se dnes vydaly třídy 1Sa a 1Lb
Úterý, 14. březen 2017
Začíná národní kolo soutěže Enersol 14.-15.3.2017 v Pelhřimově. V sedmičlenném jihočeském týmu jsou tři reprezentanti od nás. Držíme palce!
Pondělí, 13. březen 2017
Střídání: 1. skupina druháků se vrací z lyžařského kurzu domů, 2.skupina včera do rakouského Lechtalu na týden odjela.
Čtvrtek, 09. březen 2017
Školní kinosál hostí dnes a zítra nejlepší recitátory ze ZŠ táborského okresu na tradiční každoroční soutěži
Pondělí, 06. březen 2017
Po prázdninách zase ve škole. Tedy až na část druháků, kteří dnes odjíždějí na týdenní lyžařský kurs do Rakouska
Pondělí, 06. březen 2017
Evaluační seminář projektu ERASMUS+ / 2.běh odborných stáží v Seville dnes od 8:30 v učebně A454
Úterý, 28. únor 2017
Zájemci o studium, nezapomeňte odevzdat přihlášky! Letos končí lhůta 1.března.
Pondělí, 27. únor 2017
Hurá! Tento týden máme jarní prázdniny!!!
Pátek, 24. únor 2017
Na úřad práce dnes zavítají žáci 3SmTrZ. Naštěstí jen na besedu, doufejme, že jako šikovní řemeslníci nebudou mít o pracovní nabídky nouzi
Středa, 22. únor 2017
Osmáci ze ZŠ Miličín si dnes procvičí zručnost ve strojních dílnách a zítra v dřevařských dílnách naší školy. Zalíbí se jim u nás?
Úterý, 21. únor 2017
Besedy na úřadu práce pro poslední ročníky pokračují. Včera 4P, dnes se jich zúčastní 4La a 4Sb.
Pondělí, 20. únor 2017
Víte, co je TOKAMAK? A jaké uplatnění mají nanotechnologie? Vybraní žáci 4La a 4Lb se to dnes dozvědí na semináři na ČVUT v Praze.