Setkaní s Janem Kaplickým v Tančícím domě

lehkoatletický Pohár CORNY
fotbalový turnaj technických škol ve Velešíně
státní svátek - Den české státnosti
Studijní cesta pedagogů SPŠ na partnerskou školu Technická akadémia Spišská Nová Ves 28.9.-1.10.2017
ředitelské volno pro všechny žáky školy
zveřejnění školního seznamu literárních děl k maturitní zkoušce 2017-2018

Setkaní s Janem Kaplickým v Tančícím domě

Pokud se chcete jako my seznámit s tvorbou Jana Kaplického, vydejte se do Prahy na jeho retrospektivní výstavu JKOK. Ale moc času vám už nezbývá.

My jsme tak udělali a rozhodně jsme nelitovali.

Čtvrtek 26. ledna začal hned zrána nadějně. Poprvé jsme na naši společnou cestu do Prahy mohli využít vlak Expres, který nejen náš přesun zrychluje, ale posunuje hromadné cestování zase o kus výš. Počasí se projasnilo, což jsme ocenili hlavně ve chvíli, kdy jsme vyjeli až na střechu Tančícího domu a zase z jiného úhlu jsme mohli pozorovat Prahu.

Pokud tedy půjdete v našich stopách, čeká vás setkání, které vám přiblíží důležité okamžiky na Kaplického cestě k architektuře. Poznáte jeho inspirační zdroje a projdete si procesem jeho tvorby. Prozradí vám, jaká je a jaká by mohla být architektura. Dotknete se jeho velkých vizí a prohlédnete si jeho zrealizované projekty. Zjistíte, že jeho život nepatřil jen architektuře, ale i designu, a možná vás okouzlí i vystavená kolekce dámských šatů podle jeho návrhů. My jsme si tím vším prošli a nechali jsme se zaujmout. Nechali jsme se vtáhnout i do diskuzí nad návrhem Národní knihovny, který nakonec skončil bez realizace. Velkým vizím někdy zkrátí život malost.

Protože nás v pondělí čekala návštěva filmového představení Anthropoid, zastavili jsme se na zpáteční cestě v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje, který se nachází nedaleko, abychom si prohlédli poslední místo, na kterém se porvala odvaha, statečnost, odhodlání, láska s nenávistí, nadřazeností, domýšlivostí, malostí. I velkým činům někdy zkrátí život malost.

Kostel se stal součástí všedních dnů, pulzuje kolem něho pražský život. Čilý ruch se vás snaží ubezpečit, že to všechno, co se tu odehrálo, je daleko, že doba byla jiná, lidé byli jiní. Úplně uvěřit tomu nejde. A film nás pak o tom přesvědčil. Doba si je po staletí podobná a lidé jsou si po staletí podobní, a tak je potřeba pořád TO hlídat.

Jak jsme vyjeli, tak jsme se i vrátili. To je důležitý okamžik každé akce – všichni jsou spokojeni, očekávání naplněna, nové informace načerpány. A nikdo se neztratil.

(man)
(foto: Josefína Jandáková a Zuzana Šilhavá, 2Lb)

Pátek, 22. září 2017
Edison - mezinárodní multikulturní skupina končí týdenní působení na naší škole.
Čtvrtek, 21. září 2017
Loučíme se s přáteli z Chorvatska, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska. Šťastnou cestu domů!
Čtvrtek, 21. září 2017
Stavaři a strojaři/TZB mají dopoledne odborný seminář firmy Havle.
Středa, 20. září 2017
Projekt IP&IE ERASMUS+ finišuje, odpoledne odprezentuje výsledky a vyhodnotí svůj projektový týden v Táboře
Středa, 20. září 2017
Na stavební veletrh FOR ARCH do Prahy dnes jede třída 3P, zítra obě nástavby a tesaři ze 2.a 3.ročníku
Úterý, 19. září 2017
Tým projektu IP&IE ERASMUS+ navštíví dopoledne firmu Kovosvit, odpoledne pokračuje pracemi v dílnách, laboratořích a na počítačích
Úterý, 19. září 2017
Učňové - zedníci jedou soutěžit 4 dny v odborných dovednostech na veletrh FOR ARCH do Prahy. Držíme palce!
Pondělí, 18. září 2017
Začíná pracovní část projektu IP&IE ERASMUS+. Po slavnostním úvodu se mezinárodní týmy věnují 3D tisku a jeho využití
Pondělí, 18. září 2017
Mezinárodní skupina studentů projektu Edison dnes zahajuje každoroční týdenní působení na naší škole. Wellcome!
Pondělí, 18. září 2017
Gratulujeme bronzovým Machrům roku - našim učňům oboru strojní mechanik! Úspěch v celostátní soutěži těší :-)
Neděle, 17. září 2017
Tým projektu IP&IE ERASMUS+ poznává Jižní Čechy: včera Tábor, dnes Český Krumlov, Holašovice, Temelín jako kontrast současnosti
Pátek, 15. září 2017
Vítáme projektové týmy z Chorvatska, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska. ERASMUS+ začínáme účastí na Táborských setkáních
Čtvrtek, 14. září 2017
Hodně štěstí a úspěch všem, kteří dnes skládají ústní část závěrečných učňovských zkoušek v podzimním termínu
Čtvrtek, 14. září 2017
Žáci, kteří opravili DT nebo ústní části MZ,si mohou vyzvednout matur.vysvědčení proti podpisu na podatelně školy, též protokol o SČ MZ
O titul Machři roku bojují dnes naši učňové v Praze
Středa, 13. září 2017
Dnes STARTuje třída 1Lb. Až do pátku mají žáci možnost poznávat se a tvořit tým, který bude úspěšně fungovat po celé 4 roky...
Pondělí, 11. září 2017
Slavnostní oblečení, nervozita a doufejme, že na konci radost: to jsou profilové a ústní maturitní zkoušky v podzimním období na naší škole.
Pondělí, 11. září 2017
Výsledky didaktických testů MZ byly rozeslány žákům a na školní síť. Výsledky písemných prací z CJL a AJ zveřejní CERMAT v pátek 15.9.2017
Pátek, 08. září 2017
Maturanti, nezapomeňte! V pondělí v 7:55, tentokrát netradičně ve 3.patře budovy B. Kdo obhajuje MP, přijde o půlhodinku dříve. Hodně štěstí