Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

uzavření klasifikace a docházky do SASu pro maturanty
Klasifikační porada pro třídy 4La,b, 4P, 4Sa,b a 2N od 9:30 hodin ve sborovně
Jaderná maturita 25. - 27. 4. v Temelíně pro výběr žáků
Poslední zvonění - třída 4Lb
Třídnická hodina - předání vysvědčení za poslední ročník pro maturitní třídy 4La,b, 4P, 4Sa,b, 2N

Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Uměli byste si představit lepší navození vánoční atmosféry než na adventních trzích? My (třída 2P a výběr žáků ze školy) rozhodně ne a tak jsme se dne 13. prosince 2017 vydali tentokrát do předvánočního Rakouska a zhlédli krásy jeho hlavního města Vídně.

Vyrazili jsme od školy již časně ráno. Cesta ovšem utíkala docela rychle, především díky výkladu paní Pragerové (naší průvodkyně), která nás doprovázela po celý den, a než jsme se nadáli, vítala nás cedule s nápisem Wien. Jako první zastávka nás čekal neobyčejný Hundertwasserhaus. Jeho architektem je známý rakouský architekt Hundertwasser, který si svým extravagantním pojetím děl dokázal získat celý svět.

Po asi půlhodince možnosti na vyfotografování jsme se vrátili zpět do autobusu a pokračovali směrem do centra města. Zde jsme vystoupili u Přírodovědného muzea (německy Naturhistorisches Museum) a naše kroky směřovaly k blízkému Náměstí Marie Terezie, které se nacházelo právě mezi Přírodovědným a Uměleckohistorickým muzeem (německy Kunsthistorisches Museum). Již na tomto náměstí jsme spatřili jedny z mnoha adventních trhů, ale největší dominantou náměstí byla vysoká socha Marie Terezie sedící majestátně na trůnu.

Poté jsme se přesunuli na nedaleký Hofburg, kdysi bývalé sídlo rakouských Habsburků (do roku 1918) a dnes sídlo rakouského prezidenta. Tato stavba byla několikrát rozšířena, kdy nejstarší dokončená část vznikla za vlády Přemysla Otakara II., ve 13. století, a ta poslední byla dostavěna až v 19. století za vlády Františka Josefa I.

Naše další kroky směřovaly přes bývalý Zelný trh, kde se dnes nachází jedna z nejluxusnějších čtvrtí ve Vídni, až k největší dominantě Vídně, a to katedrále sv. Štěpána (Stefansdom). Zde jsme se na hodinu všichni rozprchli po různých obchodech, či restauracích. Ovšem ti více zapálení čas využili na prohlídku přilehlých koutů Vídně či samotné katedrály.

Po opětovném shledání nás čekala ta poslední a nejdůležitější část našeho výletu, a to adventní trhy na náměstí před vídeňskou radnicí (Rathausplatz), kde jsme dostali zhruba tříhodinový rozchod. Tudíž jsme se vydali prozkoumávat krásy a vůně zdejších trhů. Strhující vánoční atmosféru v nás nakonec završila světelná výzdoba ať už samotného Rathausplatz, či celé Vídně, která byla nepřehlédnutelná na každém rohu ulice.

Unavení a lehce zmrzlí jsme nakonec nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.

Anna Prokopová, 3La
foto: Martin Hošek, 4La

Čtvrtek, 19. duben 2018
Enersol každoročně vrcholí mezinárodní přehlídkou žákovských prací, letos poprvé v rakouském Hollabrunnu 19. - 20. 4. 2018
Čtvrtek, 19. duben 2018
Čtvrťáci navštíví Úřad práce - věřme, že jen v rámci každoročních besed pro výstupní ročníky. Dnes 4La, zítra LSb.
Středa, 18. duben 2018
Den Země je letos věnován elektromobilitě. Na Náměstí TGM představujeme naše e-buggy dopoledne základním školám, odpoledne veřejnosti
Středa, 18. duben 2018
Letošní ročník Poháru Josefa Masopusta v kopané začíná dnes okresním kolem na Soukeníku. Tradičně vítězíme... a tradice se mají dodržovat...
Úterý, 17. duben 2018
Kam za kulturou? Třídy 2La a 2Lb mají jasno: dnes do Národního divadla do Prahy na Maryšu.
Pondělí, 16. duben 2018
Třdy 2P, 2Sa a 2Sb nastupují na měsíční souvislou odbornou praxi do firem. Zpět do školy se vrátí až v polovině května.
Pondělí, 16. duben 2018
Uchazeči o studium maturitních oborů, kteří nás uvedli na druhém místě, dnes konají přijímací zkoušky z MAT a CJL. Hodně štěstí!
Pondělí, 16. duben 2018
Pro 1.-3.ročníky je připraven pořad v armádním klubu, maturanti mají zvláštní rozvrh. Od 12 hod. prezentace Kovosvitu pro 3.-4.r. v kinosále
Pátek, 13. duben 2018
Výběr našich žáků předvede své přírodovědné a technické práce na Technické olympiádě v Českých Budějovicích. Vyhrajeme jako vloni?
Čtvrtek, 12. duben 2018
Uchazeči o studium maturitních oborů dnes konají přijímací zkoušky z MAT a CJL. Hodně štěstí!
Čtvrtek, 12. duben 2018
Maturanti dnes mají intenzivní přípravu k MZ, 1. - 3.ročníky společně s učiteli různé poznávací či sportovní aktivity mimo školu
Středa, 11. duben 2018
Maturitní víceboj začíná dnes od 12 hodin písemnými pracemi z českého jazyka a literatury. Vzletné myšlenky a znalost pravopisu se hodí!
Středa, 11. duben 2018
Nematuritní třídy v budově A se dnes učí od 0. do 4.hodiny, praxe a výuka v budově B probíhá beze změn
Středa, 11. duben 2018
V rámci projektu Matematech se programátoři a elektrotechnici z 2La,b podívají do firmy Rohde a Schwarz ve Vimperku
Čtvrtek, 05. duben 2018
Naši siláci jsou vítězi krajského kola, proto hájí barvy Jižních Čech v republikovém finále silového víceboje 5.-6. 4. v Karlových Varech!
Středa, 04. duben 2018
Třídní schůzky rodičů se konají dnes v budovách A i B: učební obory od 15 hodin, maturitní obory od 16 hodin. Rozpisy jsou vyvěšeny u vchodu
Středa, 04. duben 2018
Kdo sportuje, nezlobí :-) Proto má sport na prumce zelenou. Dnes se zúčastníme okresního kola přeboru SŠ v sálové kopané v Sezimově Ústí
Úterý, 03. duben 2018
Pedagogická klasifikační rada za 3.čtvrtletí probíhá od 15 hodin v kinosále školy
Úterý, 03. duben 2018
Čtvrťáci navštíví Úřad práce - věřme, že jen v rámci každoročních besed pro výstupní ročníky. Dnes 4Sa, zítra 4Sb.
Úterý, 03. duben 2018
Ode dneška celý měsíc stráví třída 3SmTrT na souvislé odborné praxi ve firmách.