Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Co nás čeká

zítra, 22.1.
Návštěva ředitelů Šolskeho centra, Šoly za strojništvo a centra MIC Škofja Loka 22.-26.1.2018
za 5 dnů, 26.1.
Uzavření klasifikace a docházky za 1. pololetí v SASu
za 8 dnů, 29.1.
Pololetní klasifikační porada od 15 hodin v kinosále
za 10 dnů, 31.1.
hokejové utkání SPŠ Tábor - ZŠ Zborovská na zimním stadionu v Táboře
za 10 dnů, 31.1.
Třídnická hodina - předání výpisů z vysvědčení za 1.pololetí
za 11 dnů, 1.2.
Praha - Divadlo ABC - třídy 3La a 3Lb
za 12 dnů, 2.2.
Pololetní prázdniny pro všechny žáky, studijní volno pro pedagogy 

 

 

 

 

 

 

Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

Uměli byste si představit lepší navození vánoční atmosféry než na adventních trzích? My (třída 2P a výběr žáků ze školy) rozhodně ne a tak jsme se dne 13. prosince 2017 vydali tentokrát do předvánočního Rakouska a zhlédli krásy jeho hlavního města Vídně.

Vyrazili jsme od školy již časně ráno. Cesta ovšem utíkala docela rychle, především díky výkladu paní Pragerové (naší průvodkyně), která nás doprovázela po celý den, a než jsme se nadáli, vítala nás cedule s nápisem Wien. Jako první zastávka nás čekal neobyčejný Hundertwasserhaus. Jeho architektem je známý rakouský architekt Hundertwasser, který si svým extravagantním pojetím děl dokázal získat celý svět.

Po asi půlhodince možnosti na vyfotografování jsme se vrátili zpět do autobusu a pokračovali směrem do centra města. Zde jsme vystoupili u Přírodovědného muzea (německy Naturhistorisches Museum) a naše kroky směřovaly k blízkému Náměstí Marie Terezie, které se nacházelo právě mezi Přírodovědným a Uměleckohistorickým muzeem (německy Kunsthistorisches Museum). Již na tomto náměstí jsme spatřili jedny z mnoha adventních trhů, ale největší dominantou náměstí byla vysoká socha Marie Terezie sedící majestátně na trůnu.

Poté jsme se přesunuli na nedaleký Hofburg, kdysi bývalé sídlo rakouských Habsburků (do roku 1918) a dnes sídlo rakouského prezidenta. Tato stavba byla několikrát rozšířena, kdy nejstarší dokončená část vznikla za vlády Přemysla Otakara II., ve 13. století, a ta poslední byla dostavěna až v 19. století za vlády Františka Josefa I.

Naše další kroky směřovaly přes bývalý Zelný trh, kde se dnes nachází jedna z nejluxusnějších čtvrtí ve Vídni, až k největší dominantě Vídně, a to katedrále sv. Štěpána (Stefansdom). Zde jsme se na hodinu všichni rozprchli po různých obchodech, či restauracích. Ovšem ti více zapálení čas využili na prohlídku přilehlých koutů Vídně či samotné katedrály.

Po opětovném shledání nás čekala ta poslední a nejdůležitější část našeho výletu, a to adventní trhy na náměstí před vídeňskou radnicí (Rathausplatz), kde jsme dostali zhruba tříhodinový rozchod. Tudíž jsme se vydali prozkoumávat krásy a vůně zdejších trhů. Strhující vánoční atmosféru v nás nakonec završila světelná výzdoba ať už samotného Rathausplatz, či celé Vídně, která byla nepřehlédnutelná na každém rohu ulice.

Unavení a lehce zmrzlí jsme nakonec nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.  

Anna Prokopová, 3La
foto: Martin Hošek, 4La

facebook SPŠ Tábor
 

Krátké zprávy

Sobota, 20. leden 2018
Dveře na průmce jsou dnes otevřené. Jen v 6 učebnách je zavřeno a napjaté ticho: za těmito dveřmi si zájemci zkouší přijímačky nanečisto...
Pátek, 19. leden 2018
Zájemci o studium, přijďte si zítra zkusit přijímačky nanečisto během dne otevřených dveří od 10 hodin na SPŠ Tábor!
Čtvrtek, 18. leden 2018
Tradiční přednášky a poté besedy s Danou Drábovou, expertkou na jadernou energii, se zúčastní naši druháci v kině Spektrum
Pondělí, 15. leden 2018
Ode dneška absolvují 3 studenti partnerské Šoly za strojništvo odbornou stáž v Kovosvitu, kterou jsme v rámci ERASMU+ zprostředkovali.
Pátek, 12. leden 2018
Dnešní dopoledne stráví strojaři ze 4Sa místo ve škole tak na odborné exkurzi ve firmě Motor Jikov v Soběslavi
Pátek, 12. leden 2018
Netradiční konstrukce, vtip, invence, dovednost. To vše je soutěž Hala roku na FS ČVUT v Praze. I letos se jí zúčastní náš tým, držíme palce
Čtvrtek, 11. leden 2018
Kdo z prváků minulý čtvrtek chyběl nebo pokazil postupový test z matematiky, má dnes šanci na opravu. Píšeme 4.hodinu.
Čtvrtek, 04. leden 2018
Druhý postupový test z matematiky čeká dnes na všechny žáky 1.ročníku studijních oborů. Správně zužitkujte pečlivou přípravu!
Středa, 03. leden 2018
Vítáme všechny žáky, pedagogy a ostatní zaměstnance v roce 2018. Ať se nám daří společná práce!
Neděle, 24. prosinec 2017
Všem našim žákům a zaměstnancům přejeme krásné Vánoce, pohodu a mír v duši a do roku 2018 hodně zdraví, štěstí a úspěchů!
Sobota, 23. prosinec 2017
Začaly vánoční prázdniny! Ve škole se sejdeme ve středu 3. 1. , na kalendáři bude na konci 8 :-)
Pátek, 22. prosinec 2017
Poslední školní den v tomto roce - vánoční nálada, koledy a tradiční soutěž maturitních videoklipů v kinosále...
Čtvrtek, 21. prosinec 2017
Školním soutěžním kolem žákovských prací začíná další ročník projektu Enersol. Pro ty nejlepší skončí v dubnu v rakouském Hollabrunnu.
Úterý, 19. prosinec 2017
Vánoční Prahu a její architektonické klenoty si dnes prohlédnou lyceisté z 2Lb
Pátek, 15. prosinec 2017
Kolotoč maturitních plesů průmyslovky se pomalu dotáčí. Čeká nás letos poslední, tak si ho nenechme ujít: do Palcátu zve třída 4Sb!
Středa, 13. prosinec 2017
Adventní Vídeň noch einmal! Dnes si ji vychutnají žáci 2P a jednotliví zájemci z ostatních tříd. Ostatní trochu závidí...
Úterý, 12. prosinec 2017
Do předvánoční Prahy a do Divadla ABC se dnes těší třídy 1Lb a 2La.
Úterý, 12. prosinec 2017
Do Prahy dnes jede i třída 3P, ta ale na odbornou exkurzi na pracovišti firmy Hochtief.
Pondělí, 11. prosinec 2017
Jste čtvrťáci? Uvažujete o profesním uplatnění v armádě? Cesta vede přes Univerzitu obrany v Brně. Více informací během 4.hodiny v kinosále
Středa, 06. prosinec 2017
Povinné lékařské prohlídky pokračují podle stanoveného harmonogramu