Vánoční Salzburg nikdy nezklame

lehkoatletický Pohár CORNY
fotbalový turnaj technických škol ve Velešíně
státní svátek - Den české státnosti
Studijní cesta pedagogů SPŠ na partnerskou školu Technická akadémia Spišská Nová Ves 28.9.-1.10.2017
ředitelské volno pro všechny žáky školy
zveřejnění školního seznamu literárních děl k maturitní zkoušce 2017-2018

Vánoční Salzburg nikdy nezklame

Ve čtvrtek 1. prosince jsme se především my – němčináři vydali na tradiční jednodenní školní zájezd za poznáním i vánočními tradicemi, tentokrát do Salzburgu.

Vyjížděli jsme sice už v 6 hodin ráno, ale nám to nevadilo. Těšili jsme se na zimní předvánoční krajinu, kterou jsme mohli pozorovat cestou. A že nám počasí opravdu přálo, tedy alespoň u nás. Až na hranice s Rakouskem se po celou dobu chumelilo, a tak jsme viděli nadýchané polštářky sněhu, zakrývající pole a jehličnany. Bylo to jak z pohádky.

O program celého dne se starala paní průvodkyně z cestovní kanceláře Dtour. Díky ní jsme objevili spoustu zajímavých míst a dozvěděli se zajímavá fakta nejen ze současnosti, ale i z minulých let Salzburgu.

Když jsme přijeli do města, nejprve nás dovedla na místo, odkud jsme si mohli prohlédnout téměř celý Salzburg. To kouzelné místo se tyčí vysoko nad řekou Salzach, která městem protéká. V tu chvíli jsme před sebou viděli skutečně zajímavý architektonický komplex. Typickou salzburskou siluetu tvoří středověký hrad Hohensalzburg, který shlíží ze svého nedobytného postavení na věže a věžičky barokních kostelů - Salzburský chrám, Františkánský kostel, Kolegiátní kostel a další. Rozhledu jsme se nasytili, a tak nám nic nebránilo sejít do ulic a uliček.

Procházeli jsme se městem a cítili na každém kroku a za každým rohem doušek historie. A tak jsme se při našem putování dostali do blízkosti domu Josepha Mohra (který složil skladbu Tichá noc, Svatá noc), budovy salzburské Rezidence na Mozartově náměstí, kláštera Sv. Petra, měli jsme možnost jako W. A. Mozart projít si jeho rodnou Obilnou uličkou, podívat se na Mozartovu univerzitu a cestou jsme si ještě něco málo o známém skladateli a rodákovi pověděli a zastavili se i u domu, kde později žil. Ukázali jsme si, kde se konají velkolepé Salzburské festivaly, kašnu Koňský brod, Mirabellské zahrady společně se zámkem Mirabell. Všechna tato místa vyprávějí dávné příběhy o životech a tradicích místních obyvatel.

Na koci našeho putování po tzv. Solnohradě jsme dorazili na vánoční trhy. Všude kolem svítila světýlka, třpytily se všelijaké vánoční ozdoby. V tu chvíli na nás dolehl ten pravý duch Vánoc a my se rozprchli mezi stánky. Než jsme se v 16 hodin zase všichni sešli, stačili jsme navštívit i nádhernou barokní katedrálu Dom Quartier Salzburg.

Nádherné město se s námi rozloučilo a z celého dne byla před námi už jen cesta domů.

Byl to skvělý výlet, na který budeme jistě všichni vzpomínat – ať kvůli samotnému Salzburgu, dárkům, které jsme si nakoupili, nebo třeba i někteří kvůli dobrotám, kterým na trzích podlehli .

Velký DÍK za tento den tedy patří panu řidiči, pani průvodkyni a pedagogickému dozoru, který s námi jel a měl nás na starost – především paní učitelce Mgr. Olze Másílkové, která pro nás vše zařídila.

Denisa Kofroňová, 3La

(foto: Dana Kreisingerová)

Pátek, 22. září 2017
Edison - mezinárodní multikulturní skupina končí týdenní působení na naší škole.
Čtvrtek, 21. září 2017
Loučíme se s přáteli z Chorvatska, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska. Šťastnou cestu domů!
Čtvrtek, 21. září 2017
Stavaři a strojaři/TZB mají dopoledne odborný seminář firmy Havle.
Středa, 20. září 2017
Projekt IP&IE ERASMUS+ finišuje, odpoledne odprezentuje výsledky a vyhodnotí svůj projektový týden v Táboře
Středa, 20. září 2017
Na stavební veletrh FOR ARCH do Prahy dnes jede třída 3P, zítra obě nástavby a tesaři ze 2.a 3.ročníku
Úterý, 19. září 2017
Tým projektu IP&IE ERASMUS+ navštíví dopoledne firmu Kovosvit, odpoledne pokračuje pracemi v dílnách, laboratořích a na počítačích
Úterý, 19. září 2017
Učňové - zedníci jedou soutěžit 4 dny v odborných dovednostech na veletrh FOR ARCH do Prahy. Držíme palce!
Pondělí, 18. září 2017
Začíná pracovní část projektu IP&IE ERASMUS+. Po slavnostním úvodu se mezinárodní týmy věnují 3D tisku a jeho využití
Pondělí, 18. září 2017
Mezinárodní skupina studentů projektu Edison dnes zahajuje každoroční týdenní působení na naší škole. Wellcome!
Pondělí, 18. září 2017
Gratulujeme bronzovým Machrům roku - našim učňům oboru strojní mechanik! Úspěch v celostátní soutěži těší :-)
Neděle, 17. září 2017
Tým projektu IP&IE ERASMUS+ poznává Jižní Čechy: včera Tábor, dnes Český Krumlov, Holašovice, Temelín jako kontrast současnosti
Pátek, 15. září 2017
Vítáme projektové týmy z Chorvatska, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska. ERASMUS+ začínáme účastí na Táborských setkáních
Čtvrtek, 14. září 2017
Hodně štěstí a úspěch všem, kteří dnes skládají ústní část závěrečných učňovských zkoušek v podzimním termínu
Čtvrtek, 14. září 2017
Žáci, kteří opravili DT nebo ústní části MZ,si mohou vyzvednout matur.vysvědčení proti podpisu na podatelně školy, též protokol o SČ MZ
O titul Machři roku bojují dnes naši učňové v Praze
Středa, 13. září 2017
Dnes STARTuje třída 1Lb. Až do pátku mají žáci možnost poznávat se a tvořit tým, který bude úspěšně fungovat po celé 4 roky...
Pondělí, 11. září 2017
Slavnostní oblečení, nervozita a doufejme, že na konci radost: to jsou profilové a ústní maturitní zkoušky v podzimním období na naší škole.
Pondělí, 11. září 2017
Výsledky didaktických testů MZ byly rozeslány žákům a na školní síť. Výsledky písemných prací z CJL a AJ zveřejní CERMAT v pátek 15.9.2017
Pátek, 08. září 2017
Maturanti, nezapomeňte! V pondělí v 7:55, tentokrát netradičně ve 3.patře budovy B. Kdo obhajuje MP, přijde o půlhodinku dříve. Hodně štěstí