Vánoční Salzburg nikdy nezklame

Exkurze do Obecního domu v Praze pro 2La
Moravské pašije - představení v DON Tábor pro třídy 1P a 1Sa
Exkurze do JE Temelín pro třídu 2Sb
Maturitní zkouška - písemná práce z CJL podle jednotného zkušebního schematu
Exkurze do JE Temelín pro třídu 2P
Jednotné přijímací zkoušky na SŠ - 1.řádný termín
odborné exkurze: Agrostroj Pelhřimov / 3Sa, Pacovské strojírny / 3Sb

Vánoční Salzburg nikdy nezklame

Ve čtvrtek 1. prosince jsme se především my – němčináři vydali na tradiční jednodenní školní zájezd za poznáním i vánočními tradicemi, tentokrát do Salzburgu.

Vyjížděli jsme sice už v 6 hodin ráno, ale nám to nevadilo. Těšili jsme se na zimní předvánoční krajinu, kterou jsme mohli pozorovat cestou. A že nám počasí opravdu přálo, tedy alespoň u nás. Až na hranice s Rakouskem se po celou dobu chumelilo, a tak jsme viděli nadýchané polštářky sněhu, zakrývající pole a jehličnany. Bylo to jak z pohádky.

O program celého dne se starala paní průvodkyně z cestovní kanceláře Dtour. Díky ní jsme objevili spoustu zajímavých míst a dozvěděli se zajímavá fakta nejen ze současnosti, ale i z minulých let Salzburgu.

Když jsme přijeli do města, nejprve nás dovedla na místo, odkud jsme si mohli prohlédnout téměř celý Salzburg. To kouzelné místo se tyčí vysoko nad řekou Salzach, která městem protéká. V tu chvíli jsme před sebou viděli skutečně zajímavý architektonický komplex. Typickou salzburskou siluetu tvoří středověký hrad Hohensalzburg, který shlíží ze svého nedobytného postavení na věže a věžičky barokních kostelů - Salzburský chrám, Františkánský kostel, Kolegiátní kostel a další. Rozhledu jsme se nasytili, a tak nám nic nebránilo sejít do ulic a uliček.

Procházeli jsme se městem a cítili na každém kroku a za každým rohem doušek historie. A tak jsme se při našem putování dostali do blízkosti domu Josepha Mohra (který složil skladbu Tichá noc, Svatá noc), budovy salzburské Rezidence na Mozartově náměstí, kláštera Sv. Petra, měli jsme možnost jako W. A. Mozart projít si jeho rodnou Obilnou uličkou, podívat se na Mozartovu univerzitu a cestou jsme si ještě něco málo o známém skladateli a rodákovi pověděli a zastavili se i u domu, kde později žil. Ukázali jsme si, kde se konají velkolepé Salzburské festivaly, kašnu Koňský brod, Mirabellské zahrady společně se zámkem Mirabell. Všechna tato místa vyprávějí dávné příběhy o životech a tradicích místních obyvatel.

Na koci našeho putování po tzv. Solnohradě jsme dorazili na vánoční trhy. Všude kolem svítila světýlka, třpytily se všelijaké vánoční ozdoby. V tu chvíli na nás dolehl ten pravý duch Vánoc a my se rozprchli mezi stánky. Než jsme se v 16 hodin zase všichni sešli, stačili jsme navštívit i nádhernou barokní katedrálu Dom Quartier Salzburg.

Nádherné město se s námi rozloučilo a z celého dne byla před námi už jen cesta domů.

Byl to skvělý výlet, na který budeme jistě všichni vzpomínat – ať kvůli samotnému Salzburgu, dárkům, které jsme si nakoupili, nebo třeba i někteří kvůli dobrotám, kterým na trzích podlehli .

Velký DÍK za tento den tedy patří panu řidiči, pani průvodkyni a pedagogickému dozoru, který s námi jel a měl nás na starost – především paní učitelce Mgr. Olze Másílkové, která pro nás vše zařídila.

Denisa Kofroňová, 3La

(foto: Dana Kreisingerová)

Úterý, 28. březen 2017
Nši florbalisté dnes míří do Prahy na finále TOP8
Pondělí, 27. březen 2017
Včera se vydali do chorvatského Oroslavje účastníci projektu IP-IE ERASMUS+, Čeká je týden s 3D tiskem a přáteli z pěti zemí (D,PL,SL,SK,HR)
Čtvrtek, 23. březen 2017
Jak je důležité míti Filipa, to se dnes dozvědí naši třeťáci v táborském Divadle Oskara Nedbala
Úterý, 21. březen 2017
Maturita, dnes jen nanečisto: didaktický test z angličtiny včetně poslechového subtestu píší čtvrťáci a nástavba 2N
Úterý, 21. březen 2017
Představení Othello v Divadle Pod Palmovkou a středověké umění v Anežském klášteře v Praze zhlédnou lyceisté z 1.ročníku
Pondělí, 20. březen 2017
Krajský florbalový turnaj v Jindřichově Hradci je samozřejmě s naší účastí.
Čtvrtek, 16. březen 2017
Ověřovací test z matematiky dnes píší všichni čtvrťáci. Opravný / náhradní termín ověřovacího testu mají prváci.
Čtvrtek, 16. březen 2017
Exkurze do Obecního domu a výstava k tomu - to čeká v Praze třídu 2Lb.
Středa, 15. březen 2017
Do Národního technického muzea do Prahy se dnes vydaly třídy 1Sa a 1Lb
Úterý, 14. březen 2017
Začíná národní kolo soutěže Enersol 14.-15.3.2017 v Pelhřimově. V sedmičlenném jihočeském týmu jsou tři reprezentanti od nás. Držíme palce!
Pondělí, 13. březen 2017
Střídání: 1. skupina druháků se vrací z lyžařského kurzu domů, 2.skupina včera do rakouského Lechtalu na týden odjela.
Čtvrtek, 09. březen 2017
Školní kinosál hostí dnes a zítra nejlepší recitátory ze ZŠ táborského okresu na tradiční každoroční soutěži
Pondělí, 06. březen 2017
Po prázdninách zase ve škole. Tedy až na část druháků, kteří dnes odjíždějí na týdenní lyžařský kurs do Rakouska
Pondělí, 06. březen 2017
Evaluační seminář projektu ERASMUS+ / 2.běh odborných stáží v Seville dnes od 8:30 v učebně A454
Úterý, 28. únor 2017
Zájemci o studium, nezapomeňte odevzdat přihlášky! Letos končí lhůta 1.března.
Pondělí, 27. únor 2017
Hurá! Tento týden máme jarní prázdniny!!!
Pátek, 24. únor 2017
Na úřad práce dnes zavítají žáci 3SmTrZ. Naštěstí jen na besedu, doufejme, že jako šikovní řemeslníci nebudou mít o pracovní nabídky nouzi
Středa, 22. únor 2017
Osmáci ze ZŠ Miličín si dnes procvičí zručnost ve strojních dílnách a zítra v dřevařských dílnách naší školy. Zalíbí se jim u nás?
Úterý, 21. únor 2017
Besedy na úřadu práce pro poslední ročníky pokračují. Včera 4P, dnes se jich zúčastní 4La a 4Sb.
Pondělí, 20. únor 2017
Víte, co je TOKAMAK? A jaké uplatnění mají nanotechnologie? Vybraní žáci 4La a 4Lb se to dnes dozvědí na semináři na ČVUT v Praze.