Vánoční Salzburg nikdy nezklame

Advent v Německu - exkurze do Drážďan pro lyceisty - němčináře
Planeta Země - Brazílie, naučný pořad pro 1.ročník lycea v kině Svět

Vánoční Salzburg nikdy nezklame

Ve čtvrtek 1. prosince jsme se především my – němčináři vydali na tradiční jednodenní školní zájezd za poznáním i vánočními tradicemi, tentokrát do Salzburgu.

Vyjížděli jsme sice už v 6 hodin ráno, ale nám to nevadilo. Těšili jsme se na zimní předvánoční krajinu, kterou jsme mohli pozorovat cestou. A že nám počasí opravdu přálo, tedy alespoň u nás. Až na hranice s Rakouskem se po celou dobu chumelilo, a tak jsme viděli nadýchané polštářky sněhu, zakrývající pole a jehličnany. Bylo to jak z pohádky.

O program celého dne se starala paní průvodkyně z cestovní kanceláře Dtour. Díky ní jsme objevili spoustu zajímavých míst a dozvěděli se zajímavá fakta nejen ze současnosti, ale i z minulých let Salzburgu.

Když jsme přijeli do města, nejprve nás dovedla na místo, odkud jsme si mohli prohlédnout téměř celý Salzburg. To kouzelné místo se tyčí vysoko nad řekou Salzach, která městem protéká. V tu chvíli jsme před sebou viděli skutečně zajímavý architektonický komplex. Typickou salzburskou siluetu tvoří středověký hrad Hohensalzburg, který shlíží ze svého nedobytného postavení na věže a věžičky barokních kostelů - Salzburský chrám, Františkánský kostel, Kolegiátní kostel a další. Rozhledu jsme se nasytili, a tak nám nic nebránilo sejít do ulic a uliček.

Procházeli jsme se městem a cítili na každém kroku a za každým rohem doušek historie. A tak jsme se při našem putování dostali do blízkosti domu Josepha Mohra (který složil skladbu Tichá noc, Svatá noc), budovy salzburské Rezidence na Mozartově náměstí, kláštera Sv. Petra, měli jsme možnost jako W. A. Mozart projít si jeho rodnou Obilnou uličkou, podívat se na Mozartovu univerzitu a cestou jsme si ještě něco málo o známém skladateli a rodákovi pověděli a zastavili se i u domu, kde později žil. Ukázali jsme si, kde se konají velkolepé Salzburské festivaly, kašnu Koňský brod, Mirabellské zahrady společně se zámkem Mirabell. Všechna tato místa vyprávějí dávné příběhy o životech a tradicích místních obyvatel.

Na koci našeho putování po tzv. Solnohradě jsme dorazili na vánoční trhy. Všude kolem svítila světýlka, třpytily se všelijaké vánoční ozdoby. V tu chvíli na nás dolehl ten pravý duch Vánoc a my se rozprchli mezi stánky. Než jsme se v 16 hodin zase všichni sešli, stačili jsme navštívit i nádhernou barokní katedrálu Dom Quartier Salzburg.

Nádherné město se s námi rozloučilo a z celého dne byla před námi už jen cesta domů.

Byl to skvělý výlet, na který budeme jistě všichni vzpomínat – ať kvůli samotnému Salzburgu, dárkům, které jsme si nakoupili, nebo třeba i někteří kvůli dobrotám, kterým na trzích podlehli .

Velký DÍK za tento den tedy patří panu řidiči, pani průvodkyni a pedagogickému dozoru, který s námi jel a měl nás na starost – především paní učitelce Mgr. Olze Másílkové, která pro nás vše zařídila.

Denisa Kofroňová, 3La

(foto: Dana Kreisingerová)

Středa, 22. listopad 2017
Začíná tradiční jihočeská přehlídka středních škol Vzdělání a řemeslo. Až do pátku můžete navštívit i náš stánek na výstavišti v ČB
Pondělí, 20. listopad 2017
Další třídou, která navštíví JE Temelín, bude 4Lb. Maturanti z fyziky mají oči a uši dokořán.
Pondělí, 20. listopad 2017
Ode dneška celý týden budou učitelé 6 zemí (CZ, D, HR, PL, SK, SLO) připravovat další díl projektu IP&IE - ERASMUS+ ve slovinské Škofja Loce
Sobota, 18. listopad 2017
Sobotní večer a noc v Palcátu patří maturantům ze 4Sa!!!
Pátek, 17. listopad 2017
Dnešním státním svátkem si připomínáme boj za svobodu a demokracii. Pozor - snadno ji ztratit, těžko získávat zpět!
Středa, 15. listopad 2017
Třídní schůzky rodičů se konají dnes v budovách A i B: učební obory od 15 hodin, maturitní obory od 16 hodin. Rozpisy jsou vyvěšeny u vchodu
Do JE Temelín na tradiční exkurzi se dnes vydala třída 2P
Středa, 15. listopad 2017
Včera jsme lovili bobříka informatiky, dnes lovíme medaile z bazénu - na krajském přeboru středních škol v plavání chlapců a dívek :-)
Úterý, 14. listopad 2017
Pssst! Lovíme bobříka informatiky!
Úterý, 14. listopad 2017
Komu zvoní v pozdním odpoledni v uších, o tom se nejspíš mluví na čtvrtletní klasifikační poradě. A to nebývá moc dobré... :-(
Pondělí, 13. listopad 2017
Kdo je z Písku, Milevska, Kovářova a okolí, ten může navštívit naši expozici na písecké burze středních škol
Pondělí, 13. listopad 2017
Třída 4La jede na exkurzi do JE Temelín. Poznatky se jistě hodí k maturitě!
Pátek, 10. listopad 2017
V maturitním plesání pokračujeme v hotelu Palcát se třídou 4Lb. Příjemnou zábavu!
Středa, 08. listopad 2017
Naše basketbalistky bojují pod děravými koši na turnaji středních škol
Úterý, 07. listopad 2017
Táborské DON hraje pro školy: představení Ekonomie dobra a zla navštíví 4.ročníky, třeťáci jdou na představení Už je tady zas.
Úterý, 07. listopad 2017
Zájemci z Vysočiny mohou dnes navštívit naši expozici na prezentaci středních škol v Pelhřimově.
Pondělí, 06. listopad 2017
Ode dneška celý týden se prváci vystřídají na zajímavém pořadu Bible a člověk 21.století. Zem, která nemá své nebe, ztratila všechno -i sebe
Pondělí, 06. listopad 2017
Tento týden probíhají oborové porady: 6.11. pro lyceum, 7.11. pro stavebnictví, 8.11. pro strojírenství a 9.11. pro nástavbu a učební obory
Sobota, 04. listopad 2017
Letošní sezónu maturitních plesů zahajují třídy 4P a 2N. Tradičně zvou všechny příznivce do Palcátu!
Čtvrtek, 02. listopad 2017
Třídy 1N a 2N čeká zajímavá exkurze: dnes do proslulého závodu TON v Bystřici pod Hostýnem, zítra na výstavu WOOD TEC v Brně