Aktualizováno – Výjezdy učitelů Erasmus+

1. 7. 2021

Markéta Štěpková a Hana Soukupová

Na začátku prázdnin jsme se rozhodly, že si vyzkoušíme roli studentek. Usedly jsme do školních lavic v jazykové škole Plato v Limassolu na Kypru. Pod vedením zkušené paní lektorky jsme se zdokonalovaly v angličtině. Svědomitě jsme plnily úkoly, i ty domácí. I přes studijní povinnosti jsme si pobyt užily. Ve třídě jsme měly občas trému i těžší chvilky, o to více jsme vzpomínaly na naše studenty a nepřestáváme se na ně těšit.

1.8.2021

Tomáš Vančura

Díky programu Erasmus + jsem mohl opět okusit  na dva týdny život na Kypru v Limassolu a ve škole PLATO oprášit a rozšířit své znalosti anglického jazyka. Svůj pobyt a volný čas jsem využíval k poznávání historie a dalších zajímavých míst tohoto středomořského ostrova – např. antické a středověké památky města Larnaka, horskou vesnici Omodos či antické vykopávky Kourion a okolí. Zajímavé bylo i podělit se o svoji učitelskou zkušenost, neboť mnoho dalších studentů byli tak jako já učiteli. Ve škole jsem se tak setkal s Poláky, Rusy, Ukrajinci, Němci a dalšími národnostmi Všem přeji aby si podobnou zkušenost také mohli vyzkoušet a přeji krásný zbytek prázdnin.

1. 8. 2021

Olga Másílková

Milí průmyslováci, posílám všem srdečný pozdrav z rakouského Salcburku, rodiště W. A. Mozarta a města, ve kterém po odchodu z tehdejšího Československa žila naše prvorepubliková herečka Lída Baarová. Díky programu Erasmus+ jsem měla možnost vycestovat na dvoutýdenní intenzivní kurz němčiny s důrazem na metodologii. Vyučování probírá ve třech dopoledních blocích. Kurz je zaměřen na nejrůznější gramatické jevy a možnosti jejich procvičení. Jazyková škola Inlingua Salzburg dále nabízí jedenkrát týdně fakultativní výlety do nejbližšího okolí nebo návštěvu některé z místních památek. Škola se nachází přímo v historickém centru, tím pádem jsem neustále uprostřed veškerého dění a v bezprostřední blízkosti všech významných pamětihodností.

Velkým zážitkem byl pro mě koncert Mozartova Requiem v rámci salcburských slavností, které v letošním roce slaví své 100.“narozeniny“.

Z důvodu intenzivní komunikace jsem se rozhodla pro ubytování v soukromí. Moje „Gastmutter“ je velmi přátelská a ve všech ohledech nápomocná. Na jídelníčku nechybí tradiční speciality rakouského kuchyně jako např. „Kaiserschmarrn“ neboli Císařský trhanec.

Salcburk je ráj pro milovníky hudby, historie, výtvarného umění, zapadlých uliček, módy, vůní, dobrého jídla a pití a v neposlední řadě bránou do světa sportu.

Liebe Grüße aus Salzburg und bis bald!

2.9.2021

Miroslav Candra

Srpen se ukázal jako ideální čas prohloubit a oživit své znalosti angličtiny. Z rozsáhlé nabídky Erasmus+ jsem si vybral 14ti denní kurz intenzivní angličtiny a metodiky ICT v Dublinu a udělal jsem dobře :). Společně s kolegy z Polska, Španělska a Itálie jsem tak mohl proniknout lépe do tajů angličtiny (vskutku intenzivně), poznat nové a zajímavé softwarové nástroje a poznat nové kolegy z jiných zemí. Čas zbyl také na poznání samotného Dublinu a nádherné Irské krajiny, kdy jsme si užili výlet do Glendalouhg.

Mirek

14.9.2021

David Studenovský

Stejně jako někteří moji kolegové jsem měl i já příležitost vypravit se na studijní pobyt v irském Dublinu. Absolvoval jsem zde metodologický a jazykový kurz na škole „International House Dublin“. V metodologické části kurzu jsme probírali technologie, se kterými je možné autentický materiál přizpůsobit potřebám výuky. V hodinách jazyka jsem se především seznámil s irskou kulturou a zvláštnostmi irské angličtiny. Kvůli hygienickým opatřením jsem musel obdivoval místní architekturu povětšinou zvenčí. Dublin je velmi zajímavým místem především pro milovníky literatury. James Joyce mu věnoval většinu své tvorby. Odkazy na Joyceův román „Odysseus“ v podobě kovových plaket najdete téměř na každém domě. Mezi další velká jména světové literatury, která se objevují v Dublinu, patří Oscar Wilde, Samuel Beckett, William Butler Yeats. Dokonce i samotný autor přeslavného Dráculy, Bram Stoker, byl Dubliňan.

David