Aktualizováno – Výjezdy učitelů Erasmus+

16.11.2021

Matěj Pěknic

V druhé polovině září jsem měl díky projektu Erasmus+ možnost vycestovat na 14 dní do Irska. Většinu toho času jsem strávil v Dublinu, kde jsem denně docházel na metodologický kurz pro učitele anglického jazyka. Během kurzu jsem se seznámil s kolegy z různých zemí světa a také s novými metodami použití fotografií, videa a výukových aplikací v hodinách angličtiny. Svůj čas mimo školní lavici jsem se snažil maximálně využít k prozkoumávání této nádherné země a poznávání jejích lidí. Kromě turisticky oblíbených míst a lokalit přímo v hlavním městě jako je například všemi barvami hrající čtvrť Temple Bar, kde si můžete dát pintu piva Guinness za zvuku tradiční irské hudby v některé z nepřeberného množství hospod, jsem také několikrát vycestoval na irského venkov, který skýtá krásy tamní přírody. Nikdy nezapomenu na kouzelné pěšinky okolo jezer Glendalough v srdci Wicklow Mountains jižně od Dublinu nebo na dechberoucí pohledy na Moherské útesy na opačné straně tohoto menšího, ale neméně krásného z britských ostrovů.

 

2.11.2021

Irma Náprstková a Dana Kreisingerová

V září jsme (I. Náprstková a D. Kreisingerová) vycestovaly v rámci programu Erasmus+ do Irska. Přivítalo nás krásné přímořské město Galway a Atlantic Language School. Tam jsme se setkávaly s kolegyněmi (ale i kolegy) z celé EU, např. z Itálie, Španělska, Německa, Maďarska, Polska, Rumunska, samozřejmě z Irska. Po dobu dvou týdnů jsme společně diskutovali o výuce angličtiny v našich zemích, používání „starých“ i moderních výukových metod, motivaci žáků, psychologických aspektech vyučování, osobnostech žáka a učitele. Hovořili jsme o tom, jak vést žáky k efektivní profesionální komunikaci a přípravě úspěšné prezentace. Získání nových zkušeností, pobývání v anglicky mluvícím prostředí, poznání části země a jejích tradic i seznámení s původním jazykem (irská gaelština je dnes kulturně velmi významná, ale komunikačně menšinová záležitost) bylo neobyčejně přínosné a osvěžující. Za to patří programu Erasmus+ velký dík!

 

14.9.2021

David Studenovský 

Stejně jako někteří moji kolegové jsem měl i já příležitost vypravit se na studijní pobyt v irském Dublinu. Absolvoval jsem zde metodologický a jazykový kurz na škole „International House Dublin“. V metodologické části kurzu jsme probírali technologie, se kterými je možné autentický materiál přizpůsobit potřebám výuky. V hodinách jazyka jsem se především seznámil s irskou kulturou a zvláštnostmi irské angličtiny. Kvůli hygienickým opatřením jsem musel obdivoval místní architekturu povětšinou zvenčí. Dublin je velmi zajímavým místem především pro milovníky literatury. James Joyce mu věnoval většinu své tvorby. Odkazy na Joyceův román „Odysseus“ v podobě kovových plaket najdete téměř na každém domě. Mezi další velká jména světové literatury, která se objevují v Dublinu, patří Oscar Wilde, Samuel Beckett, William Butler Yeats. Dokonce i samotný autor přeslavného Dráculy, Bram Stoker, byl Dubliňan.

David

 

2.9.2021

Miroslav Candra

Srpen se ukázal jako ideální čas prohloubit a oživit své znalosti angličtiny. Z rozsáhlé nabídky Erasmus+ jsem si vybral 14ti denní kurz intenzivní angličtiny a metodiky ICT v Dublinu a udělal jsem dobře :). Společně s kolegy z Polska, Španělska a Itálie jsem tak mohl proniknout lépe do tajů angličtiny (vskutku intenzivně), poznat nové a zajímavé softwarové nástroje a poznat nové kolegy z jiných zemí. Čas zbyl také na poznání samotného Dublinu a nádherné Irské krajiny, kdy jsme si užili výlet do Glendalouhg.

Mirek

 

16. 8. 2021

Olga Másílková

Milí průmyslováci, posílám všem srdečný pozdrav z rakouského Salcburku, rodiště W. A. Mozarta a města, ve kterém po odchodu z tehdejšího Československa žila naše prvorepubliková herečka Lída Baarová. Díky programu Erasmus+ jsem měla možnost vycestovat na dvoutýdenní intenzivní kurz němčiny s důrazem na metodologii. Vyučování probírá ve třech dopoledních blocích. Kurz je zaměřen na nejrůznější gramatické jevy a možnosti jejich procvičení. Jazyková škola Inlingua Salzburg dále nabízí jedenkrát týdně fakultativní výlety do nejbližšího okolí nebo návštěvu některé z místních památek. Škola se nachází přímo v historickém centru, tím pádem jsem neustále uprostřed veškerého dění a v bezprostřední blízkosti všech významných pamětihodností.

Velkým zážitkem byl pro mě koncert Mozartova Requiem v rámci salcburských slavností, které v letošním roce slaví své 100.“narozeniny“.

Z důvodu intenzivní komunikace jsem se rozhodla pro ubytování v soukromí. Moje „Gastmutter“ je velmi přátelská a ve všech ohledech nápomocná. Na jídelníčku nechybí tradiční speciality rakouského kuchyně jako např. „Kaiserschmarrn“ neboli Císařský trhanec.

Salcburk je ráj pro milovníky hudby, historie, výtvarného umění, zapadlých uliček, módy, vůní, dobrého jídla a pití a v neposlední řadě bránou do světa sportu.

Liebe Grüße aus Salzburg und bis bald!

 

1.8.2021

Tomáš Vančura

Díky programu Erasmus + jsem mohl opět okusit  na dva týdny život na Kypru v Limassolu a ve škole PLATO oprášit a rozšířit své znalosti anglického jazyka. Svůj pobyt a volný čas jsem využíval k poznávání historie a dalších zajímavých míst tohoto středomořského ostrova – např. antické a středověké památky města Larnaka, horskou vesnici Omodos či antické vykopávky Kourion a okolí. Zajímavé bylo i podělit se o svoji učitelskou zkušenost, neboť mnoho dalších studentů byli tak jako já učiteli. Ve škole jsem se tak setkal s Poláky, Rusy, Ukrajinci, Němci a dalšími národnostmi Všem přeji aby si podobnou zkušenost také mohli vyzkoušet a přeji krásný zbytek prázdnin.

 

20. 7. 2021

Markéta Štěpková a Hana Soukupová

Na začátku prázdnin jsme se rozhodly, že si vyzkoušíme roli studentek. Usedly jsme do školních lavic v jazykové škole Plato v Limassolu na Kypru. Pod vedením zkušené paní lektorky jsme se zdokonalovaly v angličtině. Svědomitě jsme plnily úkoly, i ty domácí. I přes studijní povinnosti jsme si pobyt užily. Ve třídě jsme měly občas trému i těžší chvilky, o to více jsme vzpomínaly na naše studenty a nepřestáváme se na ně těšit.