Cesta za slávou

Rozbor naší cesty za 4. místem na Mistrovství České republiky ve fotbale středních škol.

Naše cesta začala v Jindřichově Hradci, kde si naši chlapci hravě poradili s výběrem škol v Jihočeském kraji.  První utkání nás čekalo se Strakonicemi, které si odneslo prohru 6:1, následovala remíza s Českými Budějovicemi a výhra 10:0 s Jindřichovým Hradcem.  Výhra v tomto turnaji nám zajistila postup na finále vítězů Jihočeského, Západočeského a Středočeského kraje.

O týden později čekala naše hrdiny pod vedením zkušeného lodivoda Jirky cesta do Plzně, kde jsme srovnali síly s Domažlicemi a Příbramí. První utkání dopadlo jednoznačně ve prospěch SPŠ kdy lídr Vojtěch Studenovský zaznamenal hattrick a zkušený středopolař Filip Soukal asistoval na 4 góly. Druhé utkaní jsme sehráli s vítězem středočeského kraje a to s prvoligovou Příbramí. Nutno podotknout, že naši chlapci celý zápas kontrovali tempo hry a zaslouženě, díky krásné individuální akci Kryštofa Blokeše vyhráli 1:0. Tato dvě vítězství nám vynesla postup na celorepublikové mistrovství a finanční benefity, o kterých pan Strážnický později nic nevěděl.

Velké finále 6ti nejlepších středních škol celé České republiky se odehrálo 6.11. 2018 v Jihlavě. První utkání naši borci sehráli s Prahou. Toto utkání bylo velice opatrné. Bylo vidět, že pražští mládenci znají neporazitelnost Táborských chalanů a nechtějí už od první minuty prohrávat. Bohužel po smolných dvou tyčkách, které trefil kanonýr Ott, následoval o dvě minuty později rychlý protiútok, který dokázala Praha se štěstím proměnit.  První utkání jsme prohráli, což našim chlapcům sice sebralo přezdívku nedobytní, ale rozhodně nesebralo sílu bojovat o postup. Druhé utkání nás čekal rozjetý Hradec Králové, který ovšem naši chlapci rychle zabrzdili. Již od začátku jsme byli na míči a kontrovali hru. Bohužel herní převahu jsme dokázali přetavit pouze v jednobrankové vedení, které zařídil Blokeš po přihrávce Studenovského. Situace v tabulce byla dosti složitá a proto mezi všemi třemi školami došlo na vzájemné pokutové kopy (všechny týmy měly stejně bodů, stejný počet obdržených a střelených branek). Nutno vyzdvihnout brankáře Martina Nováka, který se role zneškodňovatele penalt zhostil velmi úspěšně a dopomohl ke konečnému druhému místu ve skupině. Uznání si zaslouží ale také úspěšní střelci penalt jako např:  Dumbrovský, Studenovský, Blokeš, Soukal, Danda, Icha nebo Přibyl.

Postup do semifinále se rovnal střetnutí mezi SPŠ a Slováckem. Nutno podotknout, že naši chlapci měli v nohách dvě utkání a dva penaltové rozestřely, které jim ubraly na síle. Toto utkání se vyvíjelo ve prospěch našich chlapců a dokázali jsme si vybudovat spoustu šancí, které ovšem končily daleko nad bránou nebo byly zablokovány. Dvě minuty do konce poločasu ale náš tým inkasoval po tečované střele zpoza vápna a bylo jasné, že druhý poločas bude dost těžký. Naši chlapci odešli po fyzické stránce a po inkasované druhé brance i psychicky. Nutno říci, že vůle na našich chlapech byla vidět ale síla hrát už tolik ne. Přesto je potřeba Jirkově partě za tento zápas poděkovat. Boj o třetí místo byla čistě otázka loterie, ve které kopali penalty mezi sebou SPŠ a Jihlava. Tuto loterii smolně naše škola prohrála a tak si vítěz Jihočeského, Středočeského a Západočeského kraje odváží smolně “pouze“  4. místo.

Vojtěch Studenovský, 3Sb