Co a jak vyrábí KOH-I-NOOR?

dvoudenní workshop Technika, Energetika, Stavby pro 2Lb a ZŠ Sepekov / Dlouhé Stráně, Zlín, 24.-25.9.2018
Přírodní stavitelství - celodenní konference a workshopy pro žáky školy i odbornou veřejnost

Co a jak vyrábí KOH-I-NOOR?

V českých školách všech stupňů to vědí úplně všichni, tedy alespoň si to myslí. Táborští průmyslováci teď ale znají úplnou pravdu.

V úterý 26. 6. 2018 proběhla odborná exkurze třídy 3Sa pod vedením Ing. Korandy do podniku KOH-I-NOOR Mladá Vožice. Studenti oboru Strojírenství se zaměřením Technická zařízení budov (TZB) navštívili výrobce aerosolových ventilů a jejich příslušenství. Jde to vůbec dohromady? Skvěle!

Odborný, zasvěcený a podrobný výklad žákům a jejich učitelům poskytli Stanislav Balínek (vedoucí vývoje) a František Mikulanda (technolog). Prohlídka začala ve vstřikovně plastů, kde na 40 lisů v plně automatickém režimu vyrábí nejrůznější plastové komponenty aerosolových ventilů, rozprašovače a víčka sprejů. Kromě špičkových strojů většinou německé provenience byly technicky zajímavé i metody mechanické separace výlisků od vtokových soustav vlastní konstrukce nebo pneumatické zkoušení přesnosti průměru malých děr. V nástrojárně jsme pozorovali výrobu a opravy vstřikovacích forem konstruovaných přímo v podniku podle potřeb zákazníka, nechybělo zde elektroerozivní obrábění a navařování. Viděli jsme také tváření ocelových součástí ventilů z plechového pásu včetně ukázky úplné výrobní návodky a vysvětlení metodiky testování jakosti, a to nejen tvarově a rozměrově, ale i destruktivně. Jedinečným zážitkem pak byla návštěva nové haly s montážními vysokorychlostními automaty. Vedle použití tzv. tvrdé automatizace pomocí prostorových vaček byla velice zajímavá a nezvyklá třídicí zařízení na vstupech polotovarů do linky a mezioperační doprava výrobků. V době návštěvy byl aktuální výkon automatů „jen“ 300 kusů za minutu, lze jej zvýšit až na 500!

Ošizena nezůstala ani specializace žáků na TZB. Firma má inovované a vysoce propracované vodní hospodářství pro chlazení hydraulických agregátů lisů a předehřev vstřikovacích forem. K vidění tak byl systém rekuperace tepla a nejmodernější čerpadlová, chladicí a regulační technika. Neméně zajímavá byla i prohlídka plynové kotelny a centrální kompresorovny.

Našli jsme další nedalekou, významnou a prosperující firmu, kde mohou naši žáci čerpat zkušenosti a později i prakticky uplatnit svoje odborné vzdělání. Doufejme, že nám získané informace a praktické ukázky zůstanou v paměti dlouho, protože pořizování fotodokumentace je v areálu firmy zakázáno. Za detailní výklad a výjimečně vstřícný přístup našim průvodcům ještě jednou děkujeme!

(nou)
foto: studenti SPŠ Tábor

Čtvrtek, 20. září 2018
Den plný aktivit: exkurze na stavební veletrh FOR ARCH do Prahy, středoškolský atletický pohár, soutěž zedníků
Úterý, 18. září 2018
Naši zedníci ze 3.ročníku se vydali na soutěž odborné dovednosti do Prahy. Držíme palce!
Pondělí, 17. září 2018
Studentům ze Škofja Loky přejeme šťastnou cestu domů, zpestřenou ještě dnešní návštěvou Českého Krumlova
Pátek, 14. září 2018
Tento víkend nás čekají Táborská setkání: Krásné zážitky přejeme nejen našim žákům a zaměstnancům, ale i slovinským hostům!
Čtvrtek, 13. září 2018
Očekáváme příjezd studentů z partnerské školy ve slovinské Škofja Loce. Společně prožijeme Táborská setkání.
Středa, 12. září 2018
Po lyceistech a stavařích dnes STARTují i strojaři. Krásný pobyt na "Knížečáku" a vraťte se jako dobrá parta!
Středa, 12. září 2018
Sotva se začali učit, už jedou třeťáci - strojaři na exkurzi do strojírenské firmy v Českých Velenicích. Ale i to je součástí odborné výuky.
Úterý, 11. září 2018
11.září je u nás každoročně ve znamení profilových maturitních zkoušek. Všem dobře připraveným přejeme i kapku nezbytného štěstíčka!
Úterý, 11. září 2018
Vzhledem k maturitním zkouškám začíná dnes všechna teoretická výuka až od 3.vyučovací hodiny. Praxe probíhají podle běžného rozvrhu
Pondělí, 10. září 2018
Maturantům právě dorazily výsledky DT, výsledky PP budou zpřístupněny postupně. A zítra se těšíme na dobré výkony u profilových zkoušek!
Pondělí, 10. září 2018
Máte taky tykadla? Nebo zubní kartáček, náramek či placku? Jejich prodejem pomáhají i naši dobrovolníci ve sbírce Světluška
Pátek, 07. září 2018
Tak první týden nového školního roku je za námi - to to uteklo! Už jich zbývá jen asi 40, z toho nějaké prázdniny... To dáme.
Čtvrtek, 06. září 2018
Zatímco lyceisté svůj START-program dnes večer zakončí, stavaři z 1P se na něj právě vydali plni očekávání a zvědavosti.
Středa, 05. září 2018
2 dny plné zážitků a tradičních i netradičních her čekají nové lyceisty. Z náhodně složené skupiny vytvoří na 4 roky tým 1La a tým 1Lb.
Úterý, 04. září 2018
Výše, rychleji, silněji! Na školním atletickém hřišti probíhají sportovní testy žáků 1. ročníků. Získáme posily našich reprezentačních týmů?
Pondělí, 03. září 2018
Všem našim žákům, pedagogům a ostatním zaměstnancům přejeme úspěšný, příjemně společně prožitý školní rok 2018 - 2019!
Pondělí, 03. září 2018
Všem našim maturantům, kteří nezářili v jarním zkušebním období, přejeme, ať zazáří v září! Hodně štěstí!
Pondělí, 27. srpen 2018
Vítáme všechny pedagogy včetně nových kolegů a kolegyň v zahajovacím týdnu :-)
Pondělí, 27. srpen 2018
Všem žákům, kteří se poctivě připravili na opravné či náhradní zkoušky, přejeme jejich úspěšné zvládnutí.
Pátek, 24. srpen 2018
Nezapomněli jste odevzdat protokoly k opravným či náhradním zkouškám? Nebo opravenou či dopracovanou maturitní práci? Dnes do 14 hodin!