Přijeli jsme, viděli jsme, fotili jsme

Letošní Vysočinu jsme museli kvůli výjezdu studentů do Španělska posunout až na listopad.Byli jsme zvědaví, jaké počasí si pro nás tento čas připraví. Když jsem se ve středu ráno probudila a do oken mi bubnoval déšť tklivou podzimní píseň, už jsem ani zvědavá nebyla. V Táboře pršelo a v Pelhřimově pršelo ještě víc. První naše zastávka byla v Lipnici nad Sázavou. Moc jsem si přála, aby se cesta tam táhla jak těsto na křehký jablečný štrůdl.

A zase jsme si ověřili, že zázraky se dějí na zemi i na nebi. Než jsme dorazili do Lipnice, nebe se vyčistilo, bylo blankytné a slunce rozzářilo podzim do zlatých barev s tóny bordové. Stáli jsme na kopci před hradem a nevěřili jsme – dokola kolem krásy svět, kde něco takového jinde uvidět? Pohled po naší krajině, ať už stojíme kdekoliv, je jako hluboký nádech. Osvěží, dodá sil a vrátí naději. Po dlouhém dýchání, kdy se do nás ve slunci opíral ostrý studený vítr, jsme se vrátili do městečka. Navštívili jsme hrob Jaroslava Haška a zapálili mu svíčku, přece byly Dušičky, a nenavštívili jsme restauraci U české koruny na náměstí, kde vaří pravnuk Jaroslava Haška, protože měli bohužel zavřeno. Pod Lipnicí mezi lesy kolem zatopených žulových lomů vede krátká procházková trasa, na které jsme mohli vidět velká do kamene vytesaná ústa, oči a ucho – kamenný památník odposlechu a přílišné zvědavosti. Na konci cesty pak na kraji louky nad silnicí stojí Hlava XXII – jeden z památníků, který v kraji připomíná Jaroslava Haška.

A dál?

• Po delší době jsme zase stihli západ slunce ve skalách u Studnice.
  • Ráno jsme se probudili do krajiny zasypané prvním sněhem.
  • Opět byl k snídani ten nejlepší chleba a nejlepší rohlíky z novoměstské pekárny.
  • Ačkoliv jsme v oblasti Devíti skal byli již mnohokrát, podařilo se nám dvakrát sejít z cesty.
  • A zase jako každý rok jsme si užívali lesů a stromů a mechu a potůčku a pohledů a T i ch a.
  • A taky chaloupek, ve kterých jsme si představovali ty rozehřáté pece a hrnek plný čaje, protože byla fakt opravdová zima.
  • Noční hravé focení se světlem jsme si zase užili.
  • A cesta zpátky měla zastávku zase na Zelené hoře u Santiniho. Bylo nám tam nějak zpustlo a opuštěno. Asi bychom měli na místa, která si to zaslouží, přesunout péči z míst, která si to zaslouží až někdy pak.

A byl konec. Foťáky byly zabaleny, stativy složeny a cesta domů byla jediné, co nám zbylo.

Jsem ráda, že ranní středeční déšť nic neznamenal.

A vy, pokud jste ještě nenavštívili námi opěvovaný kousek Vysočiny, máte tolik dnů, kdy se tam vydat.

Tak ať vás to tam baví jako nás!

(man)
(foto: žáci SPŠ Tábor)

Úterý, 25. září 2018
Přírodní stavitelství je název a zároveň náplň dnešní konference a následujících workshopů pro žáky naší školy a odbornou veřejnost
Pondělí, 24. září 2018
Dvoudenní workshop Technika, energetika, stavby v rámci projektu IKAP Jč.kraje prožije 2Lb a 9.tř ZŠ Sepekov na Dlouhých Stráních a ve Zlíně
Pátek, 21. září 2018
Nezapomeňte nám posílat informace o úspěších v soutěžích a zážitky a fotky z exkurzí, rádi je uveřejníme.
Čtvrtek, 20. září 2018
Den plný aktivit: exkurze na stavební veletrh FOR ARCH do Prahy, středoškolský atletický pohár, soutěž zedníků
Úterý, 18. září 2018
Naši zedníci ze 3.ročníku se vydali na soutěž odborné dovednosti do Prahy. Držíme palce!
Pondělí, 17. září 2018
Studentům ze Škofja Loky přejeme šťastnou cestu domů, zpestřenou ještě dnešní návštěvou Českého Krumlova
Pátek, 14. září 2018
Tento víkend nás čekají Táborská setkání: Krásné zážitky přejeme nejen našim žákům a zaměstnancům, ale i slovinským hostům!
Čtvrtek, 13. září 2018
Očekáváme příjezd studentů z partnerské školy ve slovinské Škofja Loce. Společně prožijeme Táborská setkání.
Středa, 12. září 2018
Po lyceistech a stavařích dnes STARTují i strojaři. Krásný pobyt na "Knížečáku" a vraťte se jako dobrá parta!
Středa, 12. září 2018
Sotva se začali učit, už jedou třeťáci - strojaři na exkurzi do strojírenské firmy v Českých Velenicích. Ale i to je součástí odborné výuky.
Úterý, 11. září 2018
11.září je u nás každoročně ve znamení profilových maturitních zkoušek. Všem dobře připraveným přejeme i kapku nezbytného štěstíčka!
Úterý, 11. září 2018
Vzhledem k maturitním zkouškám začíná dnes všechna teoretická výuka až od 3.vyučovací hodiny. Praxe probíhají podle běžného rozvrhu
Pondělí, 10. září 2018
Maturantům právě dorazily výsledky DT, výsledky PP budou zpřístupněny postupně. A zítra se těšíme na dobré výkony u profilových zkoušek!
Pondělí, 10. září 2018
Máte taky tykadla? Nebo zubní kartáček, náramek či placku? Jejich prodejem pomáhají i naši dobrovolníci ve sbírce Světluška
Pátek, 07. září 2018
Tak první týden nového školního roku je za námi - to to uteklo! Už jich zbývá jen asi 40, z toho nějaké prázdniny... To dáme.
Čtvrtek, 06. září 2018
Zatímco lyceisté svůj START-program dnes večer zakončí, stavaři z 1P se na něj právě vydali plni očekávání a zvědavosti.
Středa, 05. září 2018
2 dny plné zážitků a tradičních i netradičních her čekají nové lyceisty. Z náhodně složené skupiny vytvoří na 4 roky tým 1La a tým 1Lb.
Úterý, 04. září 2018
Výše, rychleji, silněji! Na školním atletickém hřišti probíhají sportovní testy žáků 1. ročníků. Získáme posily našich reprezentačních týmů?
Pondělí, 03. září 2018
Všem našim žákům, pedagogům a ostatním zaměstnancům přejeme úspěšný, příjemně společně prožitý školní rok 2018 - 2019!
Pondělí, 03. září 2018
Všem našim maturantům, kteří nezářili v jarním zkušebním období, přejeme, ať zazáří v září! Hodně štěstí!