Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

dvoudenní workshop Technika, Energetika, Stavby pro 2Lb a ZŠ Sepekov / Dlouhé Stráně, Zlín, 24.-25.9.2018
Přírodní stavitelství - celodenní konference a workshopy pro žáky školy i odbornou veřejnost

Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Uměli byste si představit lepší navození vánoční atmosféry než na adventních trzích? My (třída 2P a výběr žáků ze školy) rozhodně ne a tak jsme se dne 13. prosince 2017 vydali tentokrát do předvánočního Rakouska a zhlédli krásy jeho hlavního města Vídně.

Vyrazili jsme od školy již časně ráno. Cesta ovšem utíkala docela rychle, především díky výkladu paní Pragerové (naší průvodkyně), která nás doprovázela po celý den, a než jsme se nadáli, vítala nás cedule s nápisem Wien. Jako první zastávka nás čekal neobyčejný Hundertwasserhaus. Jeho architektem je známý rakouský architekt Hundertwasser, který si svým extravagantním pojetím děl dokázal získat celý svět.

Po asi půlhodince možnosti na vyfotografování jsme se vrátili zpět do autobusu a pokračovali směrem do centra města. Zde jsme vystoupili u Přírodovědného muzea (německy Naturhistorisches Museum) a naše kroky směřovaly k blízkému Náměstí Marie Terezie, které se nacházelo právě mezi Přírodovědným a Uměleckohistorickým muzeem (německy Kunsthistorisches Museum). Již na tomto náměstí jsme spatřili jedny z mnoha adventních trhů, ale největší dominantou náměstí byla vysoká socha Marie Terezie sedící majestátně na trůnu.

Poté jsme se přesunuli na nedaleký Hofburg, kdysi bývalé sídlo rakouských Habsburků (do roku 1918) a dnes sídlo rakouského prezidenta. Tato stavba byla několikrát rozšířena, kdy nejstarší dokončená část vznikla za vlády Přemysla Otakara II., ve 13. století, a ta poslední byla dostavěna až v 19. století za vlády Františka Josefa I.

Naše další kroky směřovaly přes bývalý Zelný trh, kde se dnes nachází jedna z nejluxusnějších čtvrtí ve Vídni, až k největší dominantě Vídně, a to katedrále sv. Štěpána (Stefansdom). Zde jsme se na hodinu všichni rozprchli po různých obchodech, či restauracích. Ovšem ti více zapálení čas využili na prohlídku přilehlých koutů Vídně či samotné katedrály.

Po opětovném shledání nás čekala ta poslední a nejdůležitější část našeho výletu, a to adventní trhy na náměstí před vídeňskou radnicí (Rathausplatz), kde jsme dostali zhruba tříhodinový rozchod. Tudíž jsme se vydali prozkoumávat krásy a vůně zdejších trhů. Strhující vánoční atmosféru v nás nakonec završila světelná výzdoba ať už samotného Rathausplatz, či celé Vídně, která byla nepřehlédnutelná na každém rohu ulice.

Unavení a lehce zmrzlí jsme nakonec nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.

Anna Prokopová, 3La
foto: Martin Hošek, 4La

Čtvrtek, 20. září 2018
Den plný aktivit: exkurze na stavební veletrh FOR ARCH do Prahy, středoškolský atletický pohár, soutěž zedníků
Úterý, 18. září 2018
Naši zedníci ze 3.ročníku se vydali na soutěž odborné dovednosti do Prahy. Držíme palce!
Pondělí, 17. září 2018
Studentům ze Škofja Loky přejeme šťastnou cestu domů, zpestřenou ještě dnešní návštěvou Českého Krumlova
Pátek, 14. září 2018
Tento víkend nás čekají Táborská setkání: Krásné zážitky přejeme nejen našim žákům a zaměstnancům, ale i slovinským hostům!
Čtvrtek, 13. září 2018
Očekáváme příjezd studentů z partnerské školy ve slovinské Škofja Loce. Společně prožijeme Táborská setkání.
Středa, 12. září 2018
Po lyceistech a stavařích dnes STARTují i strojaři. Krásný pobyt na "Knížečáku" a vraťte se jako dobrá parta!
Středa, 12. září 2018
Sotva se začali učit, už jedou třeťáci - strojaři na exkurzi do strojírenské firmy v Českých Velenicích. Ale i to je součástí odborné výuky.
Úterý, 11. září 2018
11.září je u nás každoročně ve znamení profilových maturitních zkoušek. Všem dobře připraveným přejeme i kapku nezbytného štěstíčka!
Úterý, 11. září 2018
Vzhledem k maturitním zkouškám začíná dnes všechna teoretická výuka až od 3.vyučovací hodiny. Praxe probíhají podle běžného rozvrhu
Pondělí, 10. září 2018
Maturantům právě dorazily výsledky DT, výsledky PP budou zpřístupněny postupně. A zítra se těšíme na dobré výkony u profilových zkoušek!
Pondělí, 10. září 2018
Máte taky tykadla? Nebo zubní kartáček, náramek či placku? Jejich prodejem pomáhají i naši dobrovolníci ve sbírce Světluška
Pátek, 07. září 2018
Tak první týden nového školního roku je za námi - to to uteklo! Už jich zbývá jen asi 40, z toho nějaké prázdniny... To dáme.
Čtvrtek, 06. září 2018
Zatímco lyceisté svůj START-program dnes večer zakončí, stavaři z 1P se na něj právě vydali plni očekávání a zvědavosti.
Středa, 05. září 2018
2 dny plné zážitků a tradičních i netradičních her čekají nové lyceisty. Z náhodně složené skupiny vytvoří na 4 roky tým 1La a tým 1Lb.
Úterý, 04. září 2018
Výše, rychleji, silněji! Na školním atletickém hřišti probíhají sportovní testy žáků 1. ročníků. Získáme posily našich reprezentačních týmů?
Pondělí, 03. září 2018
Všem našim žákům, pedagogům a ostatním zaměstnancům přejeme úspěšný, příjemně společně prožitý školní rok 2018 - 2019!
Pondělí, 03. září 2018
Všem našim maturantům, kteří nezářili v jarním zkušebním období, přejeme, ať zazáří v září! Hodně štěstí!
Pondělí, 27. srpen 2018
Vítáme všechny pedagogy včetně nových kolegů a kolegyň v zahajovacím týdnu :-)
Pondělí, 27. srpen 2018
Všem žákům, kteří se poctivě připravili na opravné či náhradní zkoušky, přejeme jejich úspěšné zvládnutí.
Pátek, 24. srpen 2018
Nezapomněli jste odevzdat protokoly k opravným či náhradním zkouškám? Nebo opravenou či dopracovanou maturitní práci? Dnes do 14 hodin!