Do Chorvatska nejen za mořem

Minulý týden proběhlo v chorvatském Oroslavje setkání v rámci projektu 4C generation. Studenti z Chorvatska, České republiky, Slovenska, Slovinska, Německa a Itálie hledali odpovědi na otázky týkající se pojmů z oblasti digitální odpovědnosti. Společně diskutovali o projevech nenávisti v online prostředí. Cílem bylo vytvoření deseti přikázání, která by pomohla běžným uživatelům odstranit časté chyby při používání internetu a zároveň je ochránila před kyberšikanou. Naši školu reprezentovali Vít Bareš, Jan Kos, Filip Voráček, Josef Váňa, Adam Zabloudil a Samuel Sloup.

Práci na projektu doplnil bohatý doprovodný program. Učitelé a studenti tak měli možnost poznat Oroslavje, malebné městečko v Krapinsko – zagorské župě a jeho blízké okolí. Navštívili jsme tamní vědecký park, Neandrtálské muzeum v nedaleké Krapině, hlavní město Chorvatska Záhřeb, vykoupali se v lázních městečka Krapinské Toplice, prohlédli si hrad Veliki Tabor a prošli se skanzenem jménem Kumrovec.

Hlavní myšlenkou projektu je radost ze setkávání, navazování nových přátelství a upevňováních těch starých. Přidanou hodnotou je možnost procvičit si angličtinu jako oficiální jazyk projektu.

Příští setkání zaměřené na energii, její úsporu a obnovitelné zdroje proběhne v říjnu 2022 na naší škole. Věříme, že se zhostíme role pořadatelské země nejméně tak dobře jako naši chorvatští přátelé. Hvala!

Mgr. Olga Másílková