Druhé místo v soutěži Hala roku Junior 2019

V sobotu 26. ledna 2019 se tři týmy naší školy zúčastnily soutěže HALA ROKU JUNIOR 2011 na fakultě stavební ČVUT v Praze. Ze 3. ročníku soutěžili Michal Blažek a Štěpán Kašpar – tým „Stavaři Tábor“. Ze 2. ročníku soutěžili David Barda, Martin Šedivý, Lukáš Živnůstka – tým „Bobři“; Matyáš Ott a Natálie Petáková – tým „SPŠ Bouráci“.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích:

Kategorie A:
Úkolem bylo doma postavit model rozhledny ze špejlí, provázků a lepidla, který musel splňovat dané geometrické parametry. Tento model byl následně zatěžován, dokud se nezhroutil.

Kategorie B:
Úkolem bylo postavit konstrukci haly daných geometrických parametrů v budově Fakulty stavební na ČVUT v den soutěže v čase od 8:30 do 10:30. Materiál pro tuto konstrukci byl připraven od pořadatelů na pracovním stole soutěžících. Byly to tácky od kofoly, 2 dřevěné laťky, provázek a tavné lepidlo. Soutěžící měli k dispozici elektrickou lepicí pistoli. Hmotnost konstrukce byla omezena pouze množstvím materiálu, který byl k dispozici.

 V obou kategoriích bylo úkolem postavit nejefektivnější model (tj. model vykazující nejlepší poměr mezi celkovou únosností a vlastní tíhou.).

Průběh soutěže:
Soutěže se zúčastnilo 36 týmů z různých škol. Průběh soutěže byl vcelku napínavý a zajímavý. Zatěžované modely se pod zatížením často různě vlnily a prohýbaly, dokud se za bouřlivého potlesku nezhroutily. Naši borci ze 3. ročníku už byli ostřílení závodníci z minulých let a nasadili svým výkonem 33,24 bodů (model unesl svoji hmotnost 33,24x) tak vysokou laťku v kategorii B, že je překonal už pouze jeden tým.

V kategorii A skončili třeťáci na 8. místě, ale radost ze 6 000 Kč, které dostali za odměnu za 2. místo v kategorii B jim to nezkazilo.

Další dva týmy byly ze druhého ročníku, jejich modely v kategorii A i B byly vcelku povedené, ale na zkušenější borce letos ještě nestačily. Bobři skončil na 5. místě v kategorii B, což členy týmu zamrzelo. Nasbírali ale další zkušenosti a příští rok do toho půjdou znova.

Všem našim reprezentantům gratulujeme a přejeme hodně štěstí i v dalších aktivitách.

Video ze soutěže naleznete ZDE.

(chr)
foto: Jan Charypar