Krajské kolo přehlídky Enersol po roce opět na SPŠ

Enersol je dlouholetý mezinárodní projekt, který dává prostor studentům středních škol prezentovat své poznatky o využívání obnovitelných zdrojů, o úsporách energie, ale také o snižování emisí v dopravě a nově rovněž o problematice hospodaření s vodou. Soutěžní přehlídky mají svá krajská kola po celé České republice, z nich postupují ti nejlepší do národního kola a mohou se stát i členy národního týmu, který pravidelně v dubnu v konkurenci vrstevníků z dalších evropských zemí představuje to nejlepší, co k dané tématice v průběhu roku na středních školách vzniklo.

Letos se do přednáškového sálu SPŠ strojní stavební v Táboře vypravilo ve čtvrtek 14. února třináct soutěžících, kteří přihlásili své práce do tří kategorií: Enersol a praxe, Enersol a inovace a Enersol a popularizace. Odborná porota posoudila obsah prací, grafickou úroveň a samozřejmě i jejich prezentační schopnosti. Na konci celodenního programu byli nejen oceněni nejlepší v každé z kategorií, ale také vyhlášen sedmičlenný tým, který bude v březnu reprezentovat Jihočeský kraj na národní konferenci v Pardubicích.

A protože se jedná nejen o soutěžní přehlídku, ale svým způsobem je každé z kol společenskou událostí, nescházeli v hledišti představitelé města Tábor nebo krajského úřadu z Českých Budějovic a partnerů projektu. Počínání svých studentů pozorně sledovali ředitelé a koordinátoři z řad odborných učitelů několika jihočeských středních škol, se zajímavým mimosoutěžním příspěvkem vystoupil také žák Základní školy v Sepekově, kterého do Tábora přijelo podpořit deset jeho spolužáků v doprovodu paní ředitelky.

Přehled nejlepších prací podle kategorií:

PRAXE – Vytápění rodinných domů (Lukáš Pekárek/SPŠ strojní stavební Tábor)
INOVACE – Solární energie pro mobilní telefony (Martin Požár/SOU zemědělské a služeb Dačice)
POPULARIZACE – LED žárovky a úspora energie (Ondřej Plánský/VOŠ a SPŠ automobilní a technická České Budějovice)

(gam)
foto: Marcel Gause