Letos uplynulo už 30 let od událostí, které změnily chod našich dějin. Umožnily nám studovat v zahraničí, neomezeně cestovat, ale moci i říkat nahlas své názory, aniž bychom se strachovali, že nás za ně zavřou.
Je nutné si připomínat, co se zde odehrávalo. Proto naši studenti dostali možnost, některé události „prožít na vlastní kůži“.
Návštěva Památníku Vojna u Příbrami
Celý 3. maturitní ročník vycestoval do jediného dochovaného a přístupného tábora nucených prací, který byl přeměněn na nápravně pracovní tábor (původně tábor pro německé válečné zajatce). Sloužil jako vězení pro politické vězně odsouzené ve vykonstruovaných procesech – za velezradu, vyzvědačství, špionáž, pokus o podvracení lidově demokratického zřízení, ale i pro kriminální a retribuční vězně (=kolaboranti z období 2. sv. v.).
Následně třídy absolvovaly naučnou stezku k Památníku v Letech, jednalo se o tzv. cikánský tábor – původně komplex asi 50 ubikací, ve kterých nacisté soustředili v letech 1942-1943 muže, ženy, děti a deportovali je do Osvětimi. Z naučných tabulí zjistíte, v jak otřesných podmínkách zde „žili“ (prohnilé slamníky, nedostatek jídla, pitné vody, zdravotní péče). Táborem celkem prošlo 1309 osob.
V Osvětimi bylo zavražděno téměř 20 000 evropských romských mužů, žen a dětí.
V roce 1943 byl tábor zrušen, vše bylo spáleno a srovnáno se zemí. V 70. letech zde v blízkosti byl zřízen vepřín. Od roku 2018 převzalo místo Muzeum romské kultury s cílem vybudovat zde památník.
Listopad 1989 v pražských ulicích
2.ročník vycestoval do Prahy, do Hlavní budovy muzea, kde se zúčastnil výukového workshopu spojeného s výstavou o listopadových událostech, které vedly k obnovení demokratického režimu v Československu.
Studenti pracovali s dobovými prameny (fotografie, letáky, plakáty), měli možnost „zakusit“ atmosféru tehdejší doby. Shlédli ukázky z televizních zpráv, viděli fotografie z jednání studentů, představitelů tehdejší kultury, ale i členů vlády.
Při samostatném projevu měli vyjádřit svůj názor na situaci, která se odehrávala. Pokusit se uvědomit si, zda by byli také schopni – sami – jít do toho… že nešlo jen o 17. listopad 1989, ale i o události, které se staly mnohem dříve…Jan Opletal…propojit souvislosti, které se mnohdy vyučují odděleně a teprve při vnímání jako celku dají člověku smysl?
Zítra celá země
11. 2019 se zúčastní třída 2P zážitkového workshopu v Českých Budějovicích. Zúčastní se na vlastní kůži stávky. Každý bude mít jiné rodinné zázemí – někteří budou z disidentského prostředí, jiní vnímají komunistický režim očima státní propagandy a zbytek…. Zbytek se studenti dozvědí na akci samotné.
Film: Toman
Celá škola pak shlédne film Toman 13. listopadu 2019 na neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (zdroj: www.csfd.cz)
Sametový happening o velké přestávce 15. listopadu proslovy a zvonění klíči
I naše škola se zapojí do této akce a bude si připomínat listopadové události, zvoněním a několika slovy během dne.
(sek)
foto: Jana Sekalová