SPŠ Tábor má své místo v pavilonu T českobudějovického výstaviště již po léta jisté. Plochou svého stánku patří ke středním vystavovatelům, ovšem každoroční novinky, které táborská průmyslovka nabízí, se řadí k těm nejzajímavějším.
Jedním z letošních nosných témat expozice SPŠ Tábor byly aplikace virtuální a rozšířené reality do řešení projektů z oblasti strojírenství a robotiky, s částečným přesahem i do stavebnictví směrem k nastupující digitalizaci a s ní spojeným systémem BIM. Studenti Technického lycea se zaměřením na programování představili robotickou ruku vlastní konstrukce řízenou snímáním pohybu přes brýle pro virtuální realitu, která tak přestává být pouhým PR nástrojem a naopak pomáhá učitelům i studentům daleko překročit povinná témata školního vzdělávacího programu.
Zajímavý je rovněž posun ve využití 3D tisku, který přestává být cílem a stává se standardním prostředkem při realizaci někdy až neortodoxních nápadů, jak dokládala řada ukázek studentských prací: funkční model vznášedla, avantgardně vyhlížející bezpražcová basová kytara nebo originálně navržený dron.
Že expozice zaujala nejen laickou veřejnost, ale i odborníky, dokládá návštěva skupiny rakouských specialistů v naší expozici, kteří dlouhé minuty diskutovali s našimi studenty o možnostech praktického využití vystavených projektů a jak vnímají budoucnost profese, na níž se připravují, v kontextu s nástupem nových technologií.
(gau)