Po vůni hřebíčku, s kapkami na řasách…

…tak nás přivítal předvánoční Salzburg.  Dne 27. 11. 2019 v brzkých ranních hodinách se vydala skupina němčinářů ze tříd 4Lb, 3Lb a 2Lb do 4. největší rakouské metropole, do rodiště hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta, do města slavného hudebního festivalu, nesoucího titul Světové kulturní dědictví UNESCO.

Prohlídka města započala u zámku Mirabell, kde se nachází menší adventní trh s tradičními pochoutkami. Můžete si koupit jablka v cukrové polevě na špejli, ručně vyřezávané betlémy, hřejivé kožešiny, umělecká keramika, uzené speciality, svíčky z včelího vosku… Naše cesta nás zavedla na místní vyhlídku, ze které jsme měli celý Salzburg jako na dlani. Jen počasí nám nepřálo, drobně mrholilo a sluníčko bylo skryto za mraky.

Po krkolomném stoupání nás čekal prudký sestup po schodech, abychom se dostali do historicky starší části města na náměstí Domplatz a Residentplatz, které jsou situovány pod pevnost Hohensalzburg, na kterou už nemusíte šlapat, ale vyjet lanovkou.  Než se sem však dostanete, tak se nejprve musíte proplést změtí malých uliček a dvorků, kterou jsou provoněny kořením, vánočním punčem, či si projít známou Obilnou uličku – Getreidegasse, v níž všechny obchůdky a restaurace musí mít kované a zdobené cechovní znaky. Neminulo to ani známý americký fast-food  McDonald´s, i ten má jeden.

Pak následovala individuální návštěva trhů a ochutnávka místních specialit, prohlídka kláštera sv. Petra, či muzeí. Mnozí z nás si odvezli domů na ochutnání pralinky – Mozartkugeln – ale pozor! Ty pravé, originální poznáte podle obalu – stříbrné s modrým nápisem od firmy Fürst, které se vyrábějí již od roku 1890.

Celí prokřehlí zimou, unavení chozením, ale naplněni předadventní náladou jsme usedli do autobusu a vyrazili zpátky domů, do Čech, do Tábora, k průmyslovce…

(sek)
foto: Tomáš Běhoun, 3Lb, Jana Sekalová