S Erasmem na Slovensku dobře

To si řeklo 8 chlapců, 4 dívky a 2 pedagogové, kteří se zúčastnili dalšího projektového setkání mezinárodního projektu Innovative Production & Integrative Education, 2016-1-DE03-KA219-022854_4.

Vše začalo v neděli 7.10.2018 u naší školy. Do autobusu nastoupil nejen náš tým, ale také německý tým, který dorazil z Weidenu. První zastávka byla u autobusového nádraží. Tam pro změnu přistoupili Slovinci ze Škofja Loky. Část týmů tvořili nováčci, ale část účastníků se znala z předchozích aktivit, takže vítání a přátelská konverzace od prvních chvil.

A totéž po příjezdu do Spišské Nové Vsi s polským, chorvatským a samozřejmě domácím slovenským týmem.

První den projektových setkání je vždy podobný: slavnostní uvítání hostitelské školy a představení jednotlivých týmů. Ostatní nám odpustili, že špatně běžela naše prezentace, ale panu Dvořákovi ani paní Trávníčkové se to moc nelíbilo…

Naštěstí jsme se hned poté rozdělili do 6 skupin s mezinárodním složením a tak jsme fungovali v celé pracovní části projektu: po zodpovězení teoretické části jsme se zorientovali v připravených dílečcích planetové převodovky, zjistili jsme, který díl chybí, ten jsme v Inventoru vymodelovali a na 3D tiskárně vytiskli. Pak jsme samozřejmě museli převodovky smontovat, aby do sebe ozubená kolečka zapadla a vše správně fungovalo. Během práce jsme pořizovali dokumentaci, kterou jsme využili poslední den projektu při závěrečných prezentacích všech 6 mezinárodních pracovních skupin.

Všichni se ale těšili i na doprovodný program: prohlídku Spišské Nové Vsi, výlet do Slovenského Rája na Tomašovský výhlad a prielomom Hornádu, návštěvu monumentálního Spišského hradu, turistiku ve Vysokých Tatrách v okolí Hrebienku nebo aquapark Tatralandia v Popradu. Na Letnej a na Zimnej ulici v SNV je spousta hospůdek, kaváren, diskoték a klubů. Jen ty pravé halušky jsme nikde nesehnali.

Po celou dobu nás provázelo babí léto a ještě umocnilo zážitky z krásné slovenské přírody. Dříve narození pedagogové vzpomínali na prázdniny v Tatrách v dobách Československa. Ale můžeme potvrdit, že máme se Slováky pořád pěkné vztahy, slovenštině je dobře rozumět, tak největší rozdíl je snad to euro…

Před 100 lety jsme se v jednom státě sešli, před 25 lety rozdělili a dnes se rádi potkáváme ve společném evropském prostoru společně s přáteli a kolegy nejen ze Slovenska, ale i z ostatních zemí.

(Tra)
Foto: Jiří Dvořák, studenti