Zážitky i cenné zkušenosti díky Erasmu+

V pátek 3.května prezentovali naši vybraní studenti, kteří v letošním školním roce prošli odbornými stážemi v zahraničí, své zážitky a zkušenosti z jejich pobytů svým spolužákům. Naše škola díky evropskému programu ERASMUS+ letos vyslala 33 studentů na zkušenou do tří různých evropských destinací.

První tři strojaři prošli na začátku října 2018 čtrnáctidenním odborným výcvikem ve slovenské Spišské Nové Vsi. Spolupracovali zde nejen se Slováky, ale i studenty z dalších šesti evropských zemí a vyzkoušeli si, jaké je to být v cizí zemi „na vlastní triko“.

Na další čtrnáctidenní odborné praxe se na přelomu října a listopadu vydalo dalších 14 studentů do španělské Valencie. Podívali se sem 4 stavaři, 4 strojaři, 4 lyceisté a 2 truhlářští učni. Byli rozděleni podle odborného zaměření do 6 různých firem. Pracovní nasazení bylo různé a jazykové vybavení pracovníků ve firmách rovněž, nicméně studenti se ve volném čase podívali jak na pobřeží, tak do krásného historického centra Valencie. Navštívili také největší Oceánografické centrum v Evropské unii, futuristické Město umění a věd a další zajímavá místa v okolí Valencie. Kromě jiného ochutnali i místní kuchyni a nasáli autentickou atmosféru Španělska.

Na přelomu února a března letošního roku pracovala další skupina 16 studentů, rovněž z různých oborů (3 strojaři, 5 stavařů, 6 lyceistů a 2 zedničtí učni), v dalších 9 různých firmách ve španělské Málaze. Zkušenosti s jazykovým vybavením partnerů ve španělských firmách byly obdobné, a proto se přiučili i španělštině. Kromě odborných praxí ve firmách navštívili krásné město Granada s proslulým hradem Alhambra pod třítisícovými vrcholky Sierry Nevady a jeskynní komplex Nerja. Proslulé jihošpanělské pobřeží měli 5 minut od ubytování a kopcovité historické centrum s hradem na vrcholku umožňovalo nádherné výhledy na přístav, historické budovy, býčí arénu, okolní vrcholky a mnoho dalšího. Zkrátka poznali atmosféru španělské Andalusie.

(kre)
foto: Dana Kreisingerová