Videoseriál: Strojní mechanik, klempíř

Oba tyto obory mají jedno společné. Budoucí strojní mechanici a klempíři se v nich učí, jak zpracovat kov v podobě plechu nebo obrobku, a současně se jejich obsah učiva v mnohém blíží stavebním činnostem. Jsou pro ně určeny strojní dílny, kde se postupně seznamují jak s ručním, tak strojním opracováním kovů.

Strojní mechanik (více k oboru najdete ZDE)

Pokud vám označení strojní mechanik nic neříká, vzpomeňte na dřívější profesi zámečník a jste doma. Během učení se získávají dovednosti z ručního i strojního zpracování (vrtání, soustružení, frézování, broušení) kovů. Součástí vyučení je rovněž získání svářečského průkazu. A jakou to má souvislost se stavebnictvím? V těsné spolupráci se společností Zeppelin jsme tento obor obohatili o znalosti z údržby stavební mechanizace včetně zajištění nadstandardně kvalitní praxe i finančního ohodnocení při práci se stroji Caterpillar přímo na základně této světové společnosti v Modleticích u Prahy. Firma každoročně nabízí těm nejlepším z učňů zajímavou a dobře placenou práci.

Klempíř (více k oboru najdete ZDE)

Druhým tříletým učebním oborem v této skupině je Klempíř. Jedná se o další z velice žádaných profesí, které není na trhu práce dostatek a která přímo navazuje na stavební výrobu. V průběhu učení se studenti naučí ručně i strojně zpracovávat plech na střešní žlaby, háky, odpadní trouby, dílce plechových krytin, parapety nebo střešní výlezy, případně na oplechování zdí, střešních oken a balkonů. Při provádění montážních prací si osvojí klempířské spoje a pájení. Pro výuku je škola vybavena dílnou s nezbytným strojním vybavením, většina prací probíhá od druhého ročníku na reálných zakázkách.

(gau)

Z již uveřejněných dílů videoseriálu o táborské průmyslovce můžete sledovat:

Díl 1 – Vítejte na průmyslovce

Díl 2 – Technické lyceum

Díl 3 – Pozemní stavitelství

Díl 4 – Strojírenství

Díl 5 – Truhlář, tesař, zedník

Díl 6 – Strojní mechanik, klempíř 

Díl 7 – Domov mládeže 

Díl 8 – Mimoškolní aktivity