Oba tyto obory mají jedno společné. Budoucí strojní mechanici a klempíři se v nich učí, jak zpracovat kov v podobě plechu nebo obrobku, a současně se jejich obsah učiva v mnohém blíží stavebním činnostem. Jsou pro ně určeny strojní dílny, kde se postupně seznamují jak s ručním, tak strojním opracováním kovů.
Strojní mechanik (více k oboru najdete ZDE)
Pokud vám označení strojní mechanik nic neříká, vzpomeňte na dřívější profesi zámečník a jste doma. Během učení se získávají dovednosti z ručního i strojního zpracování (vrtání, soustružení, frézování, broušení) kovů. Součástí vyučení je rovněž získání svářečského průkazu. A jakou to má souvislost se stavebnictvím? V těsné spolupráci se společností Zeppelin jsme tento obor obohatili o znalosti z údržby stavební mechanizace včetně zajištění nadstandardně kvalitní praxe i finančního ohodnocení při práci se stroji Caterpillar přímo na základně této světové společnosti v Modleticích u Prahy. Firma každoročně nabízí těm nejlepším z učňů zajímavou a dobře placenou práci.
Klempíř (více k oboru najdete ZDE)
Druhým tříletým učebním oborem v této skupině je Klempíř. Jedná se o další z velice žádaných profesí, které není na trhu práce dostatek a která přímo navazuje na stavební výrobu. V průběhu učení se studenti naučí ručně i strojně zpracovávat plech na střešní žlaby, háky, odpadní trouby, dílce plechových krytin, parapety nebo střešní výlezy, případně na oplechování zdí, střešních oken a balkonů. Při provádění montážních prací si osvojí klempířské spoje a pájení. Pro výuku je škola vybavena dílnou s nezbytným strojním vybavením, většina prací probíhá od druhého ročníku na reálných zakázkách.
(gau)
Z následujících dílů videoseriálu o táborské průmyslovce můžete sledovat:
Díl 1 – Vítejte na průmyslovce
Díl 5 – Truhlář, tesař, zedník