Videoseriál: Truhlář, tesař, zedník

Kdo má rád vůni dřeva a práci s ušlechtilým materiálem, nemůže mít nerad truhlářskou nebo tesařskou dílnu. Pro zajištění praktické výuky budoucích truhlářů a tesařů vlastní táborská průmyslovka rozsáhlé dřevozpracující dílny s kompletním zázemím od zpracování kulatiny na katru až po dílny pro výrobu nábytku.

Truhlář (více k oboru najdete ZDE)

Truhlářské řemeslo zůstává dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších. Dokládá to trvalý zájem o vyučení v tomto oboru. Absolvent umí zhotovit okna, dveře, schody, obklady stěn i nábytek z masivu nebo lamina na míru dle požadavků zákazníka. Při práci používá jak ruční nářadí, tak dřevoobráběcí stroje, které také seřizuje a provádí na nich údržbu.

Tesař (více k oboru najdete ZDE)

Typickým stavebním řemeslem, využívajícím při práci dřevo, je tesařina. Namístě je připomínka, že je to dřina, ale zároveň přidáváme krásná dřina. Pohled na dřevěné konstrukce s promyšlenými spoji přivodí laikovi jen nevěřícné kroucení hlavou. Vyučení i takovému řemeslu má SPŠ Tábor v nabídce. Úspěšný absolvent ovládá výrobu a montáž konstrukcí krovů a pergol, školu opouští s certifikátem svého cechu a projde kurzem obsluhy řetězové pily.

Zedník (více k oboru najdete ZDE)

Dalším učebním oborem z nabídky táborské průmyslovky je Zedník. Představovat toto řemeslo by se na první pohled zdálo zbytečné. Jenže zdání klame. Technologie se změnily, nastoupila chemie, o nových materiálech nemluvě. A pamatujte: Teprve zedník je ten, kdo zhmotní představy architektů.

(gau)

Z již uveřejněných dílů videoseriálu o táborské průmyslovce můžete sledovat:

Díl 1 – Vítejte na průmyslovce

Díl 2 – Technické lyceum

Díl 3 – Pozemní stavitelství

Díl 4 – Strojírenství 

Díl 5 – Truhlář, tesař, zedník

Díl 6 – Strojní mechanik, klempíř 

Díl 7 – Domov mládeže 

Díl 8 – Mimoškolní aktivity