Ve dnech 5. – 7.7.2024 jsme se zúčastnili oslav čtyřicátého výročí partnerství měst Tábor – Kostnice. K našim německým sousedům se vydaly celkem tři autobusy. Jejich pasažéry byli představitelé města, hudebníci, výtvarníci, učitelé, profesionální hasiči a všichni ti, kteří stáli u zrodu partnerství obou měst, přispívají k jejich rozvoji nebo by rádi navázali nová přátelství.
Po příjezdu a ubytování byl na programu výlet trajektem po Bodamském jezeře, kde se nám dostalo vřelého přijetí od místních zastupitelů a organizátorů celé akce.
Sobota nabídla celou řadu milých a příjemných setkání. První z nich proběhlo na půdě kostnické Městské knihovny a bylo věnováno knihovníkům obou spřátelených měst. V parku u přístavu pak proběhlo slavnostní otevření výstavy obrazů táborských a kostnických výtvarníků. Za všechny jmenujme například pana Theodora Buzu nebo paní Báru Pokornou. Odpoledne nás čekalo pohlazení po duši v podobě koncertu symfonického orchestru Bolech pod vedením dirigenta Jiřího Sychy spolu s pěveckým sborem Domino, sólisty ND v Praze a Gerhardschor Konstanz. Dalším bodem programu bylo neformální setkání všech zúčastněných v Kulturním domě, kde nechyběly hudební spolky z Kostnice, nám dobře známé z Táborských setkání. V rámci této akce byl podepsán dokument k potvrzení partnerství Tábora a Kostnice za přítomnosti starostů obou měst. V Kulturním domě byly k vidění fotografie mapující celou historii partnerství pod názvem „Přátelství bez hranic“. Součástí vernisáže byla také prezentace vítězných videí mládežnické soutěže „Ukaž tvé město!“ Sobotní večer ukončil opět symfonický orchestr Bolech, v jehož podání zazněly filmové melodie Pirátů z Karibiku, westernů Tenkrát na západě nebo Sedm statečných, dále pak ústřední melodie k Hvězdným válkám či Dobytí ráje.
Neděle byla ve znamení pietního aktu u Husova kamene, místa, kde byl údajně upálen Mistr Jan Hus. Jeho odkaz a myšlenky připomněl ve své promluvě biskup Církve československé husitské doc. ThDr. David Tonzar.
Chtěli bychom touto cestou poděkovat představitelům města Tábora, kteří nás přizvali k účasti na oslavách. Díky této návštěvě se nám podařilo navázat kontakt s kostnickými skauty a realizace výměnných pobytů začíná dostávat reálný základ. Setkání s „obyčejnými“ lidmi je právě tou devizou, která dává oficiálním příležitostem tolik důležitý osobní rozměr. Kostnice je navíc krásné univerzitní město a je pro nás výzvou najít zde v rámci projektu Erasmus+ partnerskou školu táborské průmyslovky!