Již tradičně se žáci třetích ročníků vydali 26. a 28. listopadu na exkurzi do míst spojených se smutnou minulostí našich zemí.
Prvním místem byl památník Vojna u Příbrami, původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužící v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Na návštěvě Vojny žáci zhlédli film o nástupu komunistů k moci v poválečném Československu a prohlídkou s již tradičním výborným výkladem průvodců navštívili jednotlivé budovy tábora – korekci, velitelství, ubikace či společenský sál. V jednom z baráků měli taktéž příležitost si prohlédnout výstavu o Akci K.
Následoval přesun do nového Památníku holocaustu Romů a Sintů v Letech u Písku, kde mezi roky 1942 až 1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. Tento prostor sloužil k násilné koncentraci převážně českých Romů a Sintů před jejich deportací do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Památník zaujal novým návštěvnickým centrem s moderně pojatou expozicí nově otevřenou v květnu tohoto roku. Poté žáci procházkou došli k památníku u nouzového pohřebiště a pietního místa. Pro některé byl vrcholem architektonický výklad koncepce celého areálu, který je postaven na symbolice vysazených stromů a jmen evidovaných vězněných, která se nacházejí v chodníčku Pietního kruhu na Stezce paměti.
(Krm)