Technické lyceum je studijní obor, který propojuje hned několik technických a přírodovědných disciplín. A tak se studenti věnují stejně intenzivně matematice, programování, počítačové grafice, ale taky elektrotechnice, kybernetice, stavitelství, architektuře nebo třeba biologii a geologii. Jde o to získat během čtyř let studia co nejširší rámec poznatků před pokračováním na vysoké škole. Do této strategie zapadá návštěva expozice mineralogie v historické budově Národního muzea v Praze z úterý 17. ledna 2023.
Jak exkurzi prožívali studenti třetího ročníku Technického lycea, nám sdělili její účastníci Patrik Tichý a Michal Škrdleta.
Ráno jsme se vydali vlakem z Tábora do našeho hlavního města. Z nádraží jsme se přesunuli na Václavské náměstí, v jehož horní části se nachází budova Národního muzea. Tam byl náš cíl. Dorazili jsme ještě před otevírací dobou, personál už byl ale nachystaný, a tak jsme bez zbytečného zdržení přes šatny postoupili do horního vestibulu. Zde nás průvodce seznámil s naším celodenním programem.
Před vstupem do expozice minerálů každý z nás očekával leccos. Skutečnost však předčila všechny představy. Bez nadsázky lze výstavu pojmenovat jako nevšední až ohromující. Kameny z celého světa, některé na první pohled obyčejné, dalo by se říct každodenní, jiné na první pohled nádherné a jistě i velmi vzácné. Průvodce nás postupně seznamoval s jejich původem, výklad doplňoval zpestřujícími zajímavostmi a neopomněl zdůraznit u vybraných exponátů i jejich cenu. Zkoušeli jsme zachytit krásu minerálů na fotografiích, ale realitu snímky nemohly překonat.
Nezůstalo jen u mineralogie. Teď již individuálně jsme procházeli další části skvostné historické budovy a pokoušeli se vstřebat historii, reprezentovanou vlastní stavbou i vystavenými exponáty. Děkujeme za takovou příležitost a věříme, že nebyla poslední.