Erasmus+ a slovinská stáž v Mariboru

Zdravíme všechny z Mariboru, kam jsme vyjeli na studentské stáže v rámci programu Erasmus+. Stáží se účastní 4 studenti z technického lycea, 4 studenti z oboru pozemní stavitelství a dva studenti z oboru tesař. Jsme tu ubytováni v S hotelu v pěkných dvoulůžkových pokojích. Tento hotel se nachází v těsné blízkosti centra Mariboru, takže památky i obchody jsou v docházkové vzdálenosti.

Studenti z pozemního stavitelství pracují na staveništích, dva studenti oboru elektrotechnika z technického lycea zapojují zásuvky, světla a internet v různých stavbách, jeden student pracuje v experimentálním centru, kde pomáhá vymýšlet a realizovat různé pokusy pro děti i dospělé. Studentka oboru architektura z technického lycea se naučila pracovat v novém programu pro 3D modelování budov, tesaři pracují převážně v dílně, ale byli i na montáži.

Práce studentům začíná většinou v 7 nebo 8 hodin ráno, a končí kolem 15 hodiny. Zbývající volný čas využívají odpočinkem, procházkami po městě a nakupováním. Přestože tu často prší, tak jsme o víkendu zvládli dva výlety. V sobotu jsme byli v Pohorje na kopci s rozhlednou, odkud bylo krásně vidět na Maribor a celé okolí. V neděli jsme se někteří vydali vlakem do Ljubljany, kde jsme prošli starou část města, zámek, dali jsme si výborné steaky na nábřeží řeky Ljubljanica a navštívili jsme Muzeum iluzí.

Tato zahraniční zkušenost byla pro nás všechny přínosem, někteří se naučili větší samostatnosti, získali jsme nové zkušenosti (každý ve svém oboru), někteří se přestali ostýchat mluvit anglicky a všichni jsme poznali trochu odlišnou kulturu, kuchyni a architekturu Slovinska. S některými byli zaměstnavatelé dokonce tak spokojeni, že jim za práci i zaplatili, ač to neměli ve smlouvě.

Pro více informací a fotek navštivte naše facebookové stránky: https://www.facebook.com/Erasmus-Maribor-112723710168569/

studenti SPŠ Tábor