V průběhu letošního školního roku se 28 žáků SPŠ strojní a stavební v Táboře zúčastnilo dvou čtrnáctidenních odborných stáží ve španělské Seville. Škola uspěla v získání grantu z programu Erasmus+, a tak mohla připravený projekt se španělskými partnery zrealizovat.
Při podzimním běhu žáci vytvořili elektromobil, který byl schopný jet až 30km/h. To znamenalo zužitkování znalostí ze školy při zapojování, broušení, svařování a lepení, ale i při čtení a dodržování technických výkresů. „Elektromobilita je svým profilem důležitou výstupní znalostí absolventů školy, z nichž jednou mohou být konstruktéři a projektanti v dopravní oblasti.“, zmínil učitel Mgr. David Studenovský PhD., který žáky doprovázel.
V únoru se druhá skupina stavařů věnovala využití sluneční energie pomocí fotovoltaiky. Úkolem žáků bylo postavit ve školních dílnách dřevěný zahradní domek se solárními panely pro ohřev vody včetně všech potřebných rozvodů. „Ve Španělsku je vysoký podíl slunečního svitu, proto se solární energie zde využívá prakticky všude pro vytápění a jako zdroj elektřiny ve všech rodinných domech i průmyslových stavbách. Je nutné, aby naši žáci uměli využívat alternativní zdroje energií, které se čím dál více prosazují i u nás.“, dodává Ing. Jan Charypar, který se na škole věnuje stavebním oborům a úsporám energie ve stavebnictví. Ten doprovázel žáky při druhém běhu.
Ve volném čase žáci poznávali všemožná sevillská zákoutí a měli možnost se podívat na mnoho kulturních památek. Viděli starobylé město z výšky z dřevěné vyhlídkové plošiny Metropol Parasol a navštívili světoznámé sevillské náměstí Plaza de España. Kulturní „povinností“ pak byla návštěva pro Andalusii typické býčí arény Plaza de Toros a slavného paláce Alcazar. Pomyslnou třešničkou na dortu byl potom výlet na poloostrov Gibraltar, kde se otužilejší stihli i vykoupat v moři.
Zajímavostí je jistě i dramatický fotbalový zápas, který účastníci sehráli s týmem tamní školy. „Utkání dopadlo nerozhodně, ale souboj na penalty jsme i díky našemu skvělému brankáři zvládli a zaslouženě vyhráli“ dodává dle vzoru fotbalových hvězd Vladimír Votava, jeden z účastníků. Důležitější než výsledek bylo ale navázání přátelství na celý život.
Žáci stáž hodnotili velice úspěšně, přivezli si mnoho nových dovedností, znalostí a zážitků, ale zažili i spoustu legrace. Vladimír Votava hodnotí svou stáž pozitivně: „Určitě jsem získal sebedůvěru v angličtině a pochytil i několik španělských slovíček. Myslím, že dobrá úroveň angličtiny je dnes nezbytností.“ Rozhled i samostatnost si chválí i učitelé ze školy. „Naši žáci se ve Španělsku uvedli v dobrém světle, skvěle reprezentovali nejen naši školu, ale i zručnost a tradici českého strojírenství a stavebnictví. “, je ráda Mgr. Libuše Trávníčková, zástupkyně ředitele školy. Dodává také, že škola bude pokračovat v mezinárodních projektech a rozšiřovat další spolupráci nejen se Španělskem.
(tra)
(foto: studenti SPŠ Tábor)