Evropský týden mobility

Evropský týden mobility je každoroční iniciativa Evropské komise pro udržitelnou městskou mobilitu, pořádaná od roku 2002. Vyzývá evropské obce a města, aby věnovala týden udržitelné dopravě. Pravidelně se koná třetí týden v září a již několik let je součástí i táborských podzimních akcí pro veřejnost. SPŠ Tábor byla pokaždé přitom, když se na náměstí T. G. Masaryka v centru města konala přehlídka alternativních prostředků hromadné i osobní dopravy.

Ze své podstaty se škola zaměřila na děti a jejich rodiče a připravila jim stejně jako v předchozích letech improvizovaný okruh, na němž se mohli všichni svézt v elektrovozítkách, postavených studenty oborů Strojírenství a Technické lyceum.

Letošní největší novinku představila společnost Comett Plus, zajišťující městskou hromadnou dopravu. Přímo od výrobce SOR dovezla plně elektrický autobus NS electric, který o nadcházejícím víkendu otestuje při plné zátěži na páteřní lince číslo 1 mezi Táborem, Sezimovo Ústím a Planou nad Lužnicí. Neodolali jsme výzvě ke zkušební jízdě. Zpočátku vše probíhalo jako v běžném autobusu, na dlouhých silničních úsecích se ale ukázalo, v čem jsou přednosti elektromotoru. Zrychlení a citelný výkon pohonné jednotky byl výrazný. Teď je třeba počkat na ekonomické zvážení případné investice a pak se uvidí, zda se Tábor připojí k městům, která v MHD vsadila na elektřinu.

(text, foto a video: gau)