Videoseriál: Strojírenství

Strojírenské obory se na táborské průmyslovce vyučují od samotného počátku její existence, tedy od roku 1952. Původně se jednalo o specializaci na mechanizaci stavebnictví, dnes jsou v nabídce dvě zaměření: Všeobecné strojírenství a Technická zařízení budov.

Několikamilionové investice z posledních let umožňují výuku na té nejvyšší úrovni. Škola v oblasti strojírenství klade důraz na konstrukční činnosti spojené s počítačovou grafikou. Nedílnou součástí vzdělávacího programu se stalo 3D modelování, práce s CAD/CAM systémy a příprava automatizovaných výrobních procesů.

V prvním ročníku jsou vzdělávací programy v obou přijímaných třídách shodné. Základ tvoří matematika, technická dokumentace, kreslení na počítači (AutoCAD), mechanika, technologie a samozřejmě praxe. Od druhého ročníku se podle zájmu a možností školy studenti přeskupí do třídy Všeobecného strojírenství a třídy Technických zařízení budov. Pro všechny však strojírenství zůstává jako základ a výuka se liší obsahem několika výběrových hodin.

V obsahové náplni Všeobecného strojírenství se odráží nástup průmyslu 4.0 a digitalizace, což představuje stále těsnější propojení strojařiny s elektrotechnikou, automatizací, robotikou a programováním. Ke slovu ve výuce přichází také 3D tisk nebo laserové gravírování.

Technická zařízení budov procházejí v posledních letech bouřlivým vývojem. Už to není jen projektování vytápění nebo rozvodů vody a plynu. Do obytných objektů vstupuje internet věcí a chytrá domácnost nebo, chcete-li, inteligentní ovládání veškerých domácích spotřebičů a zdrojů energie.

(gau)

Podrobnější informace ke Strojírenství najdete ZDE

Z již uveřejněných dílů videoseriálu o táborské průmyslovce můžete sledovat:

Díl 1 – Vítejte na průmyslovce

Díl 2 – Technické lyceum